««  « Styczeń 2018 »  »»

Inauguracja roku akademickiego: Studenci z UTW zaczynają naukę

2011-10-13 · MM Moje Miasto Zamość

Kiedy 10 lat temu po raz pierwszy w Zamościu ruszał Uniwersytet Trzeciego Wieku słuchaczy było ledwie 60. Teraz ta nietypowa szkoła liczy już w setki studentów. Dzisiaj rozpoczęli kolejny rok swojej nauki. Wszyscy niecierpliwie czekają na pierwsze zajęcia.

– U nas nie obowiązuje kwadrans akademicki, więc zaczynamy – powiedziała otwierając inaugurację roku akademickiego Zofia Piłat, która kilka lat temu wymyśliła i doprowadziła do uruchomienia w Zamościu przy Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Wśród kilkuset osób, które przyszły na dzisiejszą inaugurację w Centrum Kultury Filmowej Stylowy byli państwo Helena i Tadeusz Ruscy. Dopiero w tym roku dołączyli do grona studentów UTW.

– Namówiła nas sąsiadka, która w tych zajęciach już uczestniczyła – zdradza Helena Ruska. Przyznaje, że męża do udziału w wykładach i ćwiczeniach musiała trochę namawiać. Udało się. – Nie miałem wyjścia, ja całe życie za żoną, jak ogon – mówi Tadeusz Ruski.

Teraz wspólnie będą mogli chodzić na gimnastykę, na wykłady np. o historii sztuki i historii regionu, ale także brać udział w wielu innych zajęciach i wyjazdach.

– Np. do teatru albo nawet do Lwowa, bo wiem, że takie były organizowane – mówi pani Helena. Liczy, że jej mąż, zapalony pszczelarz, przekaże kolegom studentom choć część swojej wiedzy i pasji, ale też że oboje od kolegów i koleżanek sporo się nauczą.

Pani Maria Ćwik jest studentką UTW od 8 lat. Nie może się go nachwalić.

– Najważniejsza jest możliwość kontaktu z ludźmi, ale cenna jest cała oferta. Tutaj naprawdę każdy znajdzie coś dla siebie – mówi była nauczycielka i zapewnia, że po latach pracy z ogromną przyjemnością wciela się w rolę ucznia.

Dzisiejsza uroczystość odbyła się w naprawdę podniosłej atmosferze. Była specjalna część artystyczna oraz wielu zaproszonych gości.