««  « Kwiecień 2018 »  »»

Uniwersytet pełen profesorów życia

2011-10-25 · Gazeta Zamojska

Przy stuprocentowej frekwencji studentów i pełnej sali w Centrum Kultury Filmowej "Stylowy" nowy rok akademicki zainaugurowali najstarsi żacy w Zamościu z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Inaugurację poprowadziła prezes Uniwersytetu, a zarazem radna miejska, Zofia Piłat: - Mamy już u nas dwa pokolenia. Są 80-latkowie, ale też 55-latkowie - zwróciła uwagę. - Nie ma co się kokietować, że się jest młodym. Człowiek się starzeje, ale z drugiej strony na każdym etapie życia dorasta do nowych ról życiowych - dziecka, rodzica: ojca, matki, jeśli los tak chce - wdowca też. W pewnym wieku pojawiają się w nas uczucia, że jesteśmy niepotrzebni, a bliscy nie mają dla nas czasu. Dlatego uniwersytet jest tak ważny. Nie tylko edukuje, ale i kompensuje te utracone role społeczne i pomaga podnieść samoocenę. - powiedziała pani Zofia. To ona dziesięć lat temu wymyśliła i doprowadziła do uruchomienia w Zamościu przy Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

- My nie jesteśmy starzy, jak niektórzy mówią, tylko wcześniej urodzeni - żartował starosta zamojski Henryk Matej, który był jednym z wielu gości dziesięciolecia Uniwersytetu. - Świat biegnie do przodu, młodzi ludzie często się zapędzają, my nieco młodsi od Was też nie zawsze nadążamy, ale w tym peletonie warto brać udział. Nie ważne czy na początku, czy na końcu. Pamiętajcie, że jesteście profesorami życia - powiedział starosta. Oprócz niego na inauguracji pojawili się: była wiceprezydent Zamościa Iwonna Stopczyńska, szef wydziału edukacji zamojskiego magistratu dr Kazimierz Chrzanowski oraz szefowa wydziału kultury Jadwiga Machulewska, a także dyrektor CKF „Stylowy” Andrzej Bubeła i dyrektor Zamojskiego Domu Kultury Janusz Nowosad oraz dr inż. Jan Andreasik, rektor WSZiA w Zamościu. Wykład inauguracyjny „Człowieczeństwo to dźwiganie losów świata” wygłosił prof. dr hab. Stanisław Kaczor.

W ramach UTW najstarsi studenci z Zamościa mogą uczestniczyć w zajęciach z gimnastyki, a także chodzić na wykłady o historii sztuki i historii regionu, zdrowiu i dobrym stylu życia, ale również brać udział w wielu innych zajęciach i wyjazdach. Podczas uroczystej inauguracji studenci - seniorzy odśpiewali akademicki hymn "Gaudeamus Igitur".

Daniel Czubara  http://zamojska.com