««  « Styczeń 2018 »  »»

Gloria artis dla profesora Pawlickiego

2011-11-24 · Dziennik Wschodni

Studenci III roku budownictwa (kierunku zamawianego) 18 listopada uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Krakowa. Zwiedzili Instytut Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej. Uczestniczyli także w obradach międzynarodowej konferencji konserwatorskiej „Karta Krakowska 2000 - dziesięć lat później.”

Politechnika Krakowska jest jedną z najlepiej wyposażonych uczelni w kraju pod względem infrastruktury dla kierunku budownictwo. Prowadzi badania naukowe i na zlecenie przedsiębiorstw z całej Europy. Instytut wykorzystuje aparaturę do badań terenowych, a także laboratoria chemii budowlanej, materiałów budowlanych i technologii betonu. Komora klimatyczna oraz hala do badań wytrzymałościowych wyposażona jest m. in. w stend do badania konstrukcji wraz z systemem badawczym ISTS i elektroniczną aparaturę do pomiarów w badaniach statycznych i dynamicznych. Zamojscy studenci mogli obejrzeć jedyną w Polsce prasę do dwukierunkowego ściskania, umożliwiającą eliminację zaburzeń brzegowych. Część z ww. urządzeń będzie również stanowić wyposażenie laboratoriów budownictwa przy Sienkiewicza 22 w Collegium Novum Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Tam już za parę miesięcy studenci będą mieli zajęcia praktyczne.

Podczas wizyty w Krakowie studenci budownictwa mieli niecodzienną okazję przysłuchiwać się obradom międzynarodowej konferencji konserwatorskiej „Karta Krakowska 2000 - 10 lat później”. Na trzydniowe obrady zjechali najsłynniejsi architekci i konserwatorzy zabytków z całej Europy. Wśród gości honorowych wystąpił m.in Gustavo F. Aroaz - Prezydent ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych).
Wykładowcy podczas trzydniowych obrad prezentowali współczesne teorie i doktryny ochrony zabytków, pokazywali przykłady wykorzystania m.in. architektury jako budynków społecznie użytecznych, świetnie wykorzystanych i wpasowanych w często wielkomiejską strukturę stali i szkła. Tematem bliskim studentom był również problem poruszany przez kilku wykładowców związany z nowoczesnymi technikami edukacji w szkolnictwie wyższym i interaktywną komunikacją (świetnym tego przykładem są podziemia rynku w Krakowie).

Podczas tej międzynarodowej konferencji Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu reprezentował prof. dr hab. Bonawentura Maciej Pawlicki, z tematem „Imponderabilia prawne w świetle „Karty krakowskiej 2000 - 10 lat później”. Ten niezwykle ceniony i lubiany przez studentów nauczyciel akademicki, architekt, historyk architektury i urbanistyki oraz konserwator zabytków na dzień przed wizytą swoich wychowanków, otrzymał szczególne wyróżnienie. Profesor Bonawentura Pawlicki został przez ministra Bogdana Zdrojewskiego odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony kulturze Gloria artis”.

Małgorzata Bzówka