Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Uczelnia w prasie i mediach

««  « Lipiec 2018 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Przejdź do dnia dzisiejszego

Gloria artis dla profesora Pawlickiego

2011-11-24 · Dziennik Wschodni

Studenci III roku budownictwa (kierunku zamawianego) 18 listopada uczestniczyli w wyjeździe studyjnym do Krakowa. Zwiedzili Instytut Materiałów i Konstrukcji Budowlanych Politechniki Krakowskiej. Uczestniczyli także w obradach międzynarodowej konferencji konserwatorskiej „Karta Krakowska 2000 - dziesięć lat później.”

Politechnika Krakowska jest jedną z najlepiej wyposażonych uczelni w kraju pod względem infrastruktury dla kierunku budownictwo. Prowadzi badania naukowe i na zlecenie przedsiębiorstw z całej Europy. Instytut wykorzystuje aparaturę do badań terenowych, a także laboratoria chemii budowlanej, materiałów budowlanych i technologii betonu. Komora klimatyczna oraz hala do badań wytrzymałościowych wyposażona jest m. in. w stend do badania konstrukcji wraz z systemem badawczym ISTS i elektroniczną aparaturę do pomiarów w badaniach statycznych i dynamicznych. Zamojscy studenci mogli obejrzeć jedyną w Polsce prasę do dwukierunkowego ściskania, umożliwiającą eliminację zaburzeń brzegowych. Część z ww. urządzeń będzie również stanowić wyposażenie laboratoriów budownictwa przy Sienkiewicza 22 w Collegium Novum Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Tam już za parę miesięcy studenci będą mieli zajęcia praktyczne.

Podczas wizyty w Krakowie studenci budownictwa mieli niecodzienną okazję przysłuchiwać się obradom międzynarodowej konferencji konserwatorskiej „Karta Krakowska 2000 - 10 lat później”. Na trzydniowe obrady zjechali najsłynniejsi architekci i konserwatorzy zabytków z całej Europy. Wśród gości honorowych wystąpił m.in Gustavo F. Aroaz - Prezydent ICOMOS (Międzynarodowa Rada Ochrony Zabytków i Miejsc Historycznych).
Wykładowcy podczas trzydniowych obrad prezentowali współczesne teorie i doktryny ochrony zabytków, pokazywali przykłady wykorzystania m.in. architektury jako budynków społecznie użytecznych, świetnie wykorzystanych i wpasowanych w często wielkomiejską strukturę stali i szkła. Tematem bliskim studentom był również problem poruszany przez kilku wykładowców związany z nowoczesnymi technikami edukacji w szkolnictwie wyższym i interaktywną komunikacją (świetnym tego przykładem są podziemia rynku w Krakowie).

Podczas tej międzynarodowej konferencji Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu reprezentował prof. dr hab. Bonawentura Maciej Pawlicki, z tematem „Imponderabilia prawne w świetle „Karty krakowskiej 2000 - 10 lat później”. Ten niezwykle ceniony i lubiany przez studentów nauczyciel akademicki, architekt, historyk architektury i urbanistyki oraz konserwator zabytków na dzień przed wizytą swoich wychowanków, otrzymał szczególne wyróżnienie. Profesor Bonawentura Pawlicki został przez ministra Bogdana Zdrojewskiego odznaczony srebrnym medalem „Zasłużony kulturze Gloria artis”.

Małgorzata Bzówka
 


TELC

partner ZUS Współpraca partnerska