««  « Kwiecień 2018 »  »»

50 numerów minęło...

2011-12-01 · Forum Akademickie

Pierwszy numer "Naszego Forum", biuletynu informacyjnego Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, został wydany w marcu 1998 r. Pięćdziesiąty - w październiku 2011 r. "«Nasze Forum» (...) jest wielowymiarowym lustrem pokazującym różnorodne oblicza uczelni regionalnej" - czytamy w jubileuszowym numerze "Naszego Forum" (nr 50/11).

Jak te oblicza były prezentowane w poszczególnych numerach? Jubileuszowy numer "Naszego Forum" przedstawia na swoich łamach 50 wybranych aspektów działalności uczelni z kolejnych egzemplarzy pisma - od współpracy ze społecznym otoczeniem uczelni, po działalność wydawniczą, wirtualną edukację. Partnerstwo ze Wschodem, projekt Odnawialne źródło energii, Transgraniczne Targi Pracy i 10-tysięcznego absolwenta uczelni.

Budownictwo jest obecnie najpopularniejszym kierunkiem w uczelniach technicznych. Od trzech lat kierunek ten na poziomie inżynierskim można studiować w Zamościu. WSZiA z powodzeniem prowadzi go we własnych obiektach - czytamy w tym samym numerze pisma - a obecnie realizuje, za kwotę 4,5 min zł, nowy projekt inwestycyjny "Budowa zespołu laboratoriów dla kierunku budownictwo w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji oraz zakup wyposażenia." Ogromne znaczenie dla budownictwa w WSZiA mają praktyki zawodowe oraz zajęcia warsztatowe. W roku akademickim 2011/2012 studenci budownictwa będą uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez praktyków budownictwa: kadrę zarządzającą firmami budowlanymi, inżynierów projektantów, inżynierów wykonawczych, pracowników administracji budowlanej i prawników specjalizujących się w prawie budowlanym. Od studentów wymaga się na tym kierunku dokładności w obliczeniach i zainteresowań o charakterze technicznym. Przedmioty wiodące w programie takich studiów związane są z projektowaniem konstrukcji budowlanych, materiałoznawstwem i mechaniką. Dla inżynierów budownictwa ważna jest również umiejętność planowania i zarządzania pracą, a więc zdolności kierownicze.