Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Uczelnia w prasie i mediach

««  « Lipiec 2018 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Przejdź do dnia dzisiejszego

Dziedzictwo Miasta Zamościa a jego tożsamość

2012-01-02 · Zamojski Kwartalnik Kulturalny

Suma wierzeń, idei i wrażeń, które ludzie odnoszą do danego miejsca, stanowi markę miasta, czyli nic innego, jak dobre imię i dobrą sławę tego, co miasto oferuje swoim odbiorcom. Marka miasta jest jego wyróżnikiem, skrótem myślowym, sposobem na wypełnienie pustki informacyjnej, jest strategią samoobrony, jest miękką władzą i religią. Może działać jak magnes, a także stanowić polisę ubezpieczeniową. Marka jest destylatem tożsamości miasta, destylatem obrazów, cech i doświadczeń związanych z miastem. Czy właśnie taka jest marka Miasta Idealnego?

Zamość jako miasto jest układem wzajemnie powiązanych elementów, uporządkowanym i dającym się wyodrębnić z otoczenia. Jego konstrukcję tworzą cele, struktura, ludzie oraz procedury, jakimi się posługuje.

Jednym z elementów budowania tożsamości miasta są zachowania i działania podejmowane w mieście, obserwowane przez otoczenie (city behavior), na które składają się decyzje wszelkich podmiotów w mieście - władz miejskich, organizacji i instytucji, a także osobistości i mieszkańców miasta wewnątrz i poza jego granicami. Zachowania te nazywane są też kulturą miasta, ponieważ obejmują charakterystyczne dla niego normy społeczne i prawne, zasady etyczne, zwyczaje itp. Kultura miasta i jego mieszkańców, wywodząca się z kultury korporacyjnej (corporate culture), jest zresztą niejednokrotnie wskazywana jako odrębny (czwarty) element tożsamości miasta. Dlatego też dla budowania i kształtowania tożsamości miasta Zamościa niezwykle ważne jest czynne aktywowanie jego mieszkańców do udziału w wydarzeniach związanych z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa. Bo przecież Zamość to Miasto Idealne, Perła Renesansu, kamień milowy historii, kultury, sztuki. Dziedzictwo kulturowe to ważny czynnik życia i działalności każdego człowieka. Obejmuje ono dorobek materialny i duchowy poprzednich pokoleń, jak również dorobek naszych czasów. Oznacza zarówno wartość materialną, jak i niematerialną - przekazaną przez przodków i określającą naszą kulturę. Zawiera w sobie wszystkie skutki środowiskowe wynikające z interakcji pomiędzy ludźmi a otoczeniem na przestrzeni dziejów. Dni Dziedzictwa są największym w Europie projektem społecznym i edukacyjnym, najważniejszym świętem zabytków kultury Starego Kontynentu. Ich idea narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii, podczas II Konferencji Rady Europy. Głównym celem EDD jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. We wrześniu 2011 roku Polska już po raz 19. wzięła udział w Europejskich Dniach Dziedzictwa. Tegoroczna edycja jest dla naszego kraju szczególna, gdyż decyzją Rady Europy i Komisji Europejskiej, Polska będzie gospodarzem 4. Europejskiego Forum Dziedzictwa oraz towarzyszącego mu spotkania koordynatorów narodowych EDD.

Zamość kamieniem milowym w budowaniu tożsamości narodowej

Obecnie na Liście Światowego Dziedzictwa znajduje się 890 miejsc w 148 krajach: 689 obiektów kulturalnych, 176 naturalne i 25 o charakterze mieszanym, kulturalno-przyrodniczym. Jest wśród nich zespół Starego Miasta Zamościa, wpisany na listę w 1992 roku.

Nie dziwi nas ten fakt, ponieważ Zamość jest miastem unikalnym w skali świata. Miastem wybudowanym „na surowym korzeniu", które powstało zaledwie w ciągu kilkunastu lat, stając się najpełniejszą realizacją koncepcji renesansowego miasta idealnego. Decyzję o jego budowie podjął pod koniec lat 70. XVI stulecia hetman i kanclerz wielki koronny - Jan Zamoyski.

Na wykonawcę swojego planu wybrał włoskiego architekta Bernarda Moranda. W ciągu wieków, w dobie licznych burz wojennych, miasto - wraz z mieszkańcami - zdobyło złoty wieniec chwały rycerskiej. Pierwszą znaczącą próbę bojową miasto - twierdza przeszło w 1648 roku, gdy pod murami stanęli Kozacy i „czerń" chłopska, prowadzeni przez Bohdana Chmielnickiego, oraz Tatarzy pod wodzą Tuhajbeja (młodszego).

Później mieszkańcy wielokrotnie udowadniali swoje męstwo i oddanie dla Rzeczypospolitej, a także i Europy. Swoje dzieje i dzieje miasta zapisywali na kartach historii złotymi zgłoskami. Z Zamościem byli i są związani wybitni ludzie, mężowie stanu, bojownicy o niepodległość, działacze polityczni, znakomici uczeni, sławni pisarze i poeci, artyści.

Europejskie Dni Dziedzictwa w Zamościu

Stowarzyszenie „Projekt-Europa" wraz z Zamojskim Bractwem Rycerskim w tym roku miało zaszczyt organizować konferencję otwierająca Europejskie Dni Dziedzictwa 2011 na Lubelszczyźnie. Konferencja odbyła się 6 września 2011 r. w zamojskim Ratuszu, pod hasłem „Kamienie milowe - HISTORIA, KULTURA, NAUKA". Stanowiła ona równocześnie preludium wydarzeń EDD 2011 na Lubelszczyźnie. W konferencji, prócz szacownych gości, m.in. przedstawicieli Narodowego Instytutu Dziedzictwa oraz władz państwowych, uczestniczyła młodzież z terenu Lubelszczyzny W jej ramach odbyła się projekcja filmu „Animowana historia Polski" w reż. T. Bagińskiego, który stanowi syntezę dziejów naszego kraju. Stowarzyszenie „Projekt-Europa" jest również inicjatorem i współorganizatorem Zamojskiej Gry Miejskiej, która bawiąc uczy. Podczas gry jej uczestnicy mieli za zadanie odnaleźć odpowiedzi na pytania zawarte w karcie pytań oraz ukryte na poszczególnych etapach samej gry. Wygrać miała drużyna, która jako pierwsza dotrze na metę z największą liczbą poprawnych odpowiedzi. W tym roku pierwsze miejsce zajęła drużyna „Dwa plus Jeden", którą tworzyli uczniowie z Centrum Szkół Mundurowych. Gra z roku na rok cieszy się coraz większym powodzeniem zarówno wśród mieszkańców Zamościa, jak i osób zainteresowanych dziedzictwem Miasta Idealnego.

Powyższe przedsięwzięcia zostaną zaprezentowane podczas tegorocznego 4. Europejskiego Forum Dziedzictwa oraz towarzyszącego mu spotkania koordynatorów narodowych EDD, jako jedne z ważniejszych w procesie budowania tożsamości mieszkańców nie tylko Zamościa, ale całego regionu.

Barbara Małgorzata Kolbus
absolwentka UMCS w Lublinie, ekonomistka, nauczyciel akademicki, lider społeczny, regionalistka, autorka publikacji z zakresu rozwoju i marketingu regionalnego oraz integracji europejskiej.

 

Źródło: Zamojski Kwartalnik Kulturalny Nr 4/2011
 


TELC

partner ZUS Współpraca partnerska