««  « Kwiecień 2018 »  »»

Dokąd zmierza zamojski rynek pracy?

2012-03-12 · Roztocze Online

Bezrobocie w Zamościu dotyka już nie pojedynczych osób w rodzinie, ale nabiera charakteru syndromu. Co piąty bezrobotny pracuje na czarno. Ale choć brzmi to mało prawdopodobnie, w przypadku poprawy koniunktury gospodarczej w kolejnych latach, a zwłaszcza po koniec tej dekady, firmy mogą mieć problemy ze znalezieniem pracowników.

W latach 2005 – 2010 zarówno w mieście, jak i powiecie dynamicznie rosła liczba rejestrowanych podmiotów gospodarczych. Ale niestety w ostatnim okresie czasu tj. od czerwca 2011 nastąpił wyraźny spadek liczby firm, np. w Zamościu wyrejestrowanych zostało 169. Największy odsetek działających firm w mieście i powiecie stanowią podmioty zatrudniające do 9 pracowników (ponad 95 proc.). Przeciętne miesięczne wynagrodzenie dla miasta Zamość w 2010 roku wyniosło 2991,81 zł brutto, gdzie dla porównania w tym samym czasie mieszkaniec powiatu łęczyńskiego zarobił 4428,15 zł (najlepiej w województwie lubelskim) a Lublina - 3489,07 zł. Mieszkaniec miasta Zamościa przeciętnie zarabia o ponad 400 zł więcej niż mieszkaniec powiatu Zamość.

Ankietyzacji poddano wylosowanych zgodnie z zasadami metody reprezentacyjnej 345 bezrobotnych (ankiety telefoniczne) oraz 271 przedsiębiorstw (wizyty ankieterów w firmach).
Przeprowadzone badania pozwoliły w sposób szczegółowo scharakteryzować osoby bezrobotne z miasta Zamościa i powiatu zamojskiego.

Ponad rok bez pracy pozostawało 45,7% ankietowanych. Oznacza to bardzo dużą skalę bezrobocia długotrwałego. Aż 35,1% ankietowanych bezrobotnych nie jest jedyną osobą bezrobotną w rodzinie. Jest to tyle istotne, że zjawisko bezrobocia dotyka już nie pojedynczych osób, a całych rodzin i być może zaczyna nabierać charakteru swoistego syndromu. Nemal jedna trzecia (31,8%) bezrobotnych w wieku do 24 lat i 12,4% bezrobotnych w wieku od 25 do 34 lat informuje, że nie wykonywała kiedykolwiek pracy przynoszącej zarobek. Te dwie grupy wiekowe są szczególnie zagrożone trwałym wykluczeniem z życia zawodowego, a w konsekwencji społecznego. I stąd powinna podlegać szczególnej obserwacji i pomocy również ze strony urzędu pracy.
Prawie co piąty bezrobotny w ciągu ostatniego roku wykonywał pracę bez umowy, przy czym taką formę zarobkowania zgłosiło 14,6% kobiet i 24,4% mężczyzn.

Bezrobotni charakteryzują się małą mobilnością przestrzenną jeżeli chodzi o poszukiwanie pracy – szukają jej przede wszystkim w pobliżu miejsca zamieszkania. Prawie połowa (45,0%) respondentów poszukuje pracy w odległości do 10 km od miejsca zamieszkania, a więc w praktyce w miejscu zamieszkania. Około 85% poszukuje pracy do 30 km od miejsca zamieszkania. Tylko co dziesiąty bezrobotny poszukiwał pracy w odległości ponad 100 km. Następuje wyraźny wzrost mobilności przestrzennej bezrobotnych wraz z poprawą poziomu wykształcenia. Zdecydowanie najbardziej mobilne przestrzennie są osoby z wyższym wykształceniem, wśród których co czwarta poszukiwała pracy w odległości powyżej 100 km.

Aż 47,1% ankietowanych stwierdziło, że rozważa wyjazd za granicę jeśli nie znajdzie pracy w kraju. Odsetek ten jest zaskakująco wysoki i niezgodny w wcześniej postawioną tezą o niskiej mobilności przestrzennej dotyczącej poszukiwania pracy poza miejscem zamieszkania bezrobotnych z miasta Zamościa i powiatu zamojskiego. Jednak zdaniem badających przynajmniej w części tego typu deklaracja jest wyrazem frustracji i niezadowolenia z posiadanego obecnie statusu zawodowego. Pracę za granicą w ostatnim roku zadeklarowało 12,0% ankietowanych bezrobotnych. Jeżeli przyjmiemy, że cała populacja bezrobotnych w końcu listopada 2011 roku wynosiła ponad 10 tys. osób to można szacować, że w ostatnim roku za granicą pracowało co najmniej 1 200 bezrobotnych z miasta i powiatu zamojskiego. Największy odsetek pracujących za granicą bezrobotnych wystąpił w grupie wieku 25-34 lata (21,0% wszystkich bezrobotnych w tym wieku pracowało w ciągu ostatniego roku za granicą). Większą skłonność do pracy za granicą w ciągu ostatnich 12 miesięcy wykazali bezrobotni z wykształceniem wyższym (14,3% pracowało za granicą) i z wykształceniem zasadniczym zawodowym (13,6%).
Zdecydowana większość bezrobotnych (96,2%) chciałaby pracować na umowę o pracę. Minimalne akceptowalne wynagrodzenie miesięczne za pracę w pełnym wymiarze czasu dla 91,7% kobiet i 58,5% mężczyzn nie przekracza 1500 zł netto, przy czym 29,8% kobiet i 13,4% mężczyzn jest w stanie zaakceptować wynagrodzenie miesięczne netto do 1000 zł.

W 2011 roku w 73,4% badanych firm zatrudnienie nie zmieniło się, w 13,7% firm liczba pracowników spadła, a w 12,9% wzrosła. A więc zmiany zatrudnienia były niewielkie. W przypadku zmiany zatrudnienia w zdecydowanej większości firm dotyczyło to jednej osoby.

Czyaj całość na Roztocze Online