««  « Styczeń 2018 »  »»

Co nas czeka na zamojskim rynku pracy?

2012-03-13 · eZamość - Regionalny Portal Informacyjny

Mniejsza liczby osób zdolnych do pracy oraz mniejsza liczba absolwentów może doprowadzić do tego, że firmy będą mieć problemy ze znalezieniem pracowników - tak wynika z prognozy rynku pracy w Zamościu i powiecie zamojskim na 2020 rok. Badania przeprowadził zespół pracowników Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy.

Analizy i prognozy zostały wykonane na podstawie danych pochodzących zarówno z badań ankietowych jak i baz danych Głównego Urzędu Statystycznego. Telefoniczną ankietę "wypełniło" 345 losowo wybranych bezrobotnych. Ankieterzy odwiedzili też 271 przedsiębiorstw.

Według ekspertów, problemy jakie występują na zamojskim rynku pracy związane są z historycznie ukształtowanym bardzo niskim poziomem rozwoju gospodarczego tego regionu. PKB na 1 mieszkańca w podregionie chełmsko – zamojskim do którego należą miasto i powiat jest jednym z najniższych w Polsce (57% średniej dla Polski). Jednocześnie zachodzące i prognozowane w regionie zamojskim zmiany demograficzne też nie napawają optymizmem.

Prognozuje się, że w 2020 roku będzie na analizowanym obszarze o 10500 osób (o ponad 10%) w wieku 20 – 59 lat mniej niż w 2010 roku. Zmniejszenie liczby osób w tym wieku będzie zbliżone do obecnej liczby zarejestrowanych bezrobotnych. Tym samym przewidywane zmiany demograficzne spowodują znaczne zmniejszenie presji na rynek pracy. Zmniejszyć się powinna liczba absolwentów i młodych ludzi poszukujących pierwszej pracy.

Choć w chwili obecnej może to brzmieć mało prawdopodobnie, ale w przypadku poprawy koniunktury gospodarczej w kolejnych latach, a zwłaszcza po koniec tej dekady firmy mogą mieć problemy ze znalezieniem pracowników.

Czytaj całość na www.eZamosc.pl