««  « Lipiec 2018 »  »»

Praca za 1500 zł brutto? Czemu nie!

2012-03-13 · MM Moje Miasto Zamość

Taki jest jeden z wniosków wynikających z badań, które prowadzili naukowcy z WSZiA w Zamościu. Co jeszcze z nich wynika? Szczegóły poniżej.

Na przełomie roku zespół pracowników Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu (dr Mieczysław Kowerski, mgr Jarosław Bielak, mgr Dawid Długosz, mgr Mariusz Poninkiewicz oraz ankieterzy: mgr Monika Garbarz, Bartłomiej Koczyński, mgr Magdalena Korga, Mariola Wasyluk, mgr Magdalena Wierzańska, Paweł Zawiślak) przeprowadził na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu badania w wykonał prognozy rynku pracy w mieście i powiecie zamojskim.

Analizy i prognozy zostały wykonane na podstawie danych pochodzących zarówno z własnych badań ankietowych jak i baz danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ankietyzacji poddano wylosowanych zgodnie z zasadami metody reprezentacyjnej 345 bezrobotnych (ankiety telefoniczne) oraz 271 przedsiębiorstw (wizyty ankieterów w firmach).

Przeprowadzone badania pozwoliły w sposób szczegółowo scharakteryzować osoby bezrobotne z miasta Zamościa i powiatu zamojskiego.

Za najważniejsze spostrzeżenia w tym zakresie należy uznać to, że

Ponad rok bez pracy pozostawało 45,7% ankietowanych. Oznacza to bardzo dużą skalę bezrobocia długotrwałego.

Aż 35,1% ankietowanych bezrobotnych nie jest jedyną osobą bezrobotną w rodzinie. Jest to tyle istotne, że zjawisko bezrobocia dotyka już nie pojedynczych osób, a całych rodzin i być może zaczyna nabierać charakteru swoistego syndromu.

Niemal jedna trzecia (31,8%) bezrobotnych w wieku do 24 lat i 12,4% bezrobotnych w wieku od 25 do 34 lat informuje, że nie wykonywała kiedykolwiek pracy przynoszącej zarobek. Te dwie grupy wiekowe są szczególnie zagrożona trwałym wykluczeniem z życia zawodowego, a w konsekwencji społecznego. I stąd powinna podlegać szczególnej obserwacji i pomocy również ze strony urzędu pracy.

Prawie co piąty bezrobotny w ciągu ostatniego roku wykonywał pracę bez umowy, przy czym taką formę zarobkowania zgłosiło 14,6% kobiet i 24,4% mężczyzn.

Bezrobotni charakteryzują się małą mobilnością przestrzenną jeżeli chodzi o poszukiwanie pracy – szukają jej przede wszystkim w pobliżu miejsca zamieszkania Prawie połowa (45,0%) respondentów poszukuje pracy w odległości do 10 km od miejsca zamieszkania, a więc w praktyce w miejscu zamieszkania. Około 85% poszukuje pracy do 30 km od miejsca zamieszkania. Tylko co dziesiąty bezrobotny poszukiwał pracy w odległości ponad 100 km. Następuje wyraźny wzrost mobilności przestrzennej bezrobotnych wraz z poprawą poziomu wykształcenia. Zdecydowanie najbardziej mobilne przestrzennie są osoby z wyższym wykształceniem, wśród których co czwarta poszukiwała pracy w odległości powyżej 100 km.

CZytaj całość na: MMZamosc.pl