««  « Lipiec 2018 »  »»

W jakim kierunku zmierza zamojski rynek pracy

2012-03-13 · Gazeta Miasta

Na przełomie roku zespół pracowników Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu (dr Mieczysław Kowerski, mgr Jarosław Bielak, mgr Dawid Długosz, mgr Mariusz Poninkiewicz oraz ankieterzy: mgr Monika Garbarz, Bartłomiej Koczyński, mgr Magdalena Korga, Mariola Wasyluk, mgr Magdalena Wierzańska, Paweł Zawiślak) przeprowadził na zlecenie Powiatowego Urzędu Pracy w Zamościu badania w wykonał prognozy rynku pracy w mieście i powiecie zamojskim.

Analizy i prognozy zostały wykonane na podstawie danych pochodzących zarówno z własnych badań ankietowych jak i baz danych Głównego Urzędu Statystycznego. Ankietyzacji poddano wylosowanych zgodnie z zasadami metody reprezentacyjnej 345 bezrobotnych (ankiety telefoniczne) oraz 271 przedsiębiorstw (wizyty ankieterów w firmach).

Przeprowadzone badania pozwoliły w sposób szczegółowo scharakteryzować osoby bezrobotne z miasta Zamościa i powiatu zamojskiego.

Za najważniejsze spostrzeżenia w tym zakresie należy uznać to, że

1. Ponad rok bez pracy pozostawało 45,7% ankietowanych. Oznacza to bardzo dużą skalę bezrobocia długotrwałego.

2. Aż 35,1% ankietowanych bezrobotnych nie jest jedyną osobą bezrobotną w rodzinie. Jest to tyle istotne, że zjawisko bezrobocia dotyka już nie pojedynczych osób, a całych rodzin i być może zaczyna nabierać charakteru swoistego syndromu.

3. Niemal jedna trzecia (31,8%) bezrobotnych w wieku do 24 lat i 12,4% bezrobotnych w wieku od 25 do 34 lat informuje, że nie wykonywała kiedykolwiek pracy przynoszącej zarobek. Te dwie grupy wiekowe są szczególnie zagrożona trwałym wykluczeniem z życia zawodowego, a w konsekwencji społecznego. I stąd powinna podlegać szczególnej obserwacji i pomocy również ze strony urzędu pracy.

Czytaj całość na GazetaMiasta.pl