««  « Wrzesień 2018 »  »»

Laboratorium i cud

2012-04-25 · Roztocze Online

Zamojskie szkolnictwo wyższe wzbogaciło się o kolejny budynek. W październiku ubiegłego roku, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa oddała do użytku nowy Instytut Przyrodniczo-Techniczny. Poł roku później, 25 kwietnia, druga zamojska uczelnia - Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji - oficjalnie rozpoczęła użytkowanie laboratoriów budowlanych w nowym budynku przy ul. Sienkiewicza. Laboratorium kosztowało 5 mln zł, w tym 3,8 mln zł z dofinansowania unijnego.

Mimo widma spadku liczby studentów, WSZiA inwestuje i próbuje przystosować się do nowej sytuacji. Właśnie uczelnia wypuściła na rynek pierwszych inżynierów budownictwa. Czy sprawdzą się? Czy w ogóle znajdą pracę w zawodzie? Na razie 270 studentów budownictwa ma możliwość prowadzania badań, np. wytrzymałości materiałów, składu chemicznego, higroskopijności. Niby niewiele, jednak jest to na tyle istotne, że WSZiA już mogła podpisać umowę o współpracy z takim gigantem branży budowlanej jak spółka Atlas. Zdaniem jednego z gości środowych uroczystego otwarcia laboratoriów, Atlas ma własne laboratoria a umowa z zamojską uczelnią jest formą reklamy produktów tego producenta materiałów stosowanych w budownictwie.
Zbliżenie edukacji do realnej gospodarki może przybrać postać bardziej znaczącego projektu. Dr inż. Wojciech Franus, kierownik Katedry Budownictwa WSZiA poinformował, że uczelnia stara się o duży grant z Programu Współpracy Transgranicznej Polska – Białoruś – Ukraina, na badanie zeolitów – skał mających szerokie zastosowanie w budownictwie, drogownictwie i przemyśle chemicznym.

Co produkuje uczelnia?
Kilka dni temu Andrzej Klesyk, prezes zatrudniającego 12 tys. pracowników PZU, oskarżył - w liście opublikowanym w Gazecie Wyborczej - polską edukację o produkowanie bezrobotnych. Klesyk napisał, że naszym absolwentom świat ucieka - mają dostęp do informacji, ale nie potrafią ich analizować i odrzucać śmieci. Uroczysta inauguracja działalności laboratoriów WSZiA stała się miejscem dyskusji i o sytuacji polskiego szkolnictwa wyższego jak i medialnej burzy jaką wywołał list Andrzej Klesyka. Jeden z gości Bogdan Kawałko, dyrektor Departament Polityki Regionalnej lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego, wyraził opinię, że mimo przewidywanego znacznego spadku ilości studentów, także na Lubelszczyźnie, przyszłość szkolnictwa należy do niepaństwowych szkół wyższych, które szybciej przystosowują się do zmieniającej się rzeczywistości.
Zdaniem dr. hab. inż. Tadeusza Pomianka, rektora WSIiZ, informacje o bezrobotnych absolwentach odbiły się szerokim echem w środowiskach akademickich, ale – jak zapewniał – WSZiA udowadnia, że jest blisko gospodarki. Jak blisko? Według dr. Bogusława Klimczuka WSZiA organizuje targi pracy, wysyła studentów na praktyki do niemieckich fabryk, angażuje się w organizację Zamojskiego Forum Gospodarczego czy wreszcie przystępuje do organizacji Parku Naukowo – Technologicznego. A podstawą takich wieloaspektowych działań są, zdaniem dr. Klimczuka, związana z uczelnią kadra naukowa oraz pewne finansowanie, a WSZiA to ma.

Czytaj całość na Roztocze Online