««  « Kwiecień 2018 »  »»

Togi, berła i … berełka

2012-10-16 · Kronika Tygodnia

Nowy rok akademicki zainaugurowała w środę, 10 października Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu. Obecnie uczelnia kształci 2 350 studentów, o 350 mniej niż przed rokiem.

Inaugurację roku akademickiego poprzedziła msza święta w kościele pw. św. Katarzyny z udziałem ks. biskupa Mariana Rojka, ordynariusza diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Po nabożeństwie jej uczestnicy przeszli do Centrum Synagoga. Z zaproszenia studentów i pracowników uczelni skorzystało wielu gości. W uroczystości wzięli udział m.in.: Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego, Tomasz Pękalski, członek zarządu województwa lubelskiego, prezydent Marcin Zamoyski, miejscy radni i przedstawiciele licznych instytucji i organizacji współpracujących z uczelnią oraz wykładowcy zaprzyjaźnionych z nią szkół wyższych. O kierunkach kształcenia, realizowanych przez uczelnię projektach edukacyjnych, wydawanych publikacjach oraz sukcesach studentów i osiągnięciach wykładowców mówił dr Mieczysław Kowerski, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji.

– W tym roku akademickim na siedmiu kierunkach studiów I i II stopnia, w tym nowo utworzonym – bezpieczeństwie wewnętrznym, kształci się 2 350 studentów. W tej grupie jest 100 pielęgniarek, które skorzystały z naszej oferty edukacyjnej, jaką są studia pomostowe. Od początku naszej działalności (16 lat – przyp. red.) wydaliśmy 14 700 dyplomów – mówił prorektor.

W swoim wystąpieniu dr Kowerski wspomniał, iż w ub. roku pięciu najzdolniejszych studentów otrzymało ministerialne stypendia, a kolejnych siedmiu stypendia marszałka województwa lubelskiego.
W trakcie uroczystości rektor tej uczelni, dr inż. Jan Andreasik wręczył wyróżnienia absolwentom – autorom najlepszych prac dyplomowych. Miniatury berła rektorskiego otrzymali: Renata Albingier, Wiesława Bartmańska, Diana Gramatyka, Anna Kita, Danuta Kozak, Joanna Mroczek, Małgorzata Orzechowska, Anna Gnap oraz Paweł Mielniczuk.

Z kolei medalem Scholae Amicis, najwyższym odznaczeniem zamojskiej WSZiA przyznawanym osobom wspierającym działalność uczelni uhonorowany został Krzysztof Grabczuk.

– To dzięki takim uczelniom jak ta szkolnictwo w Polsce rozwija się dynamicznie – powiedział wicemarszałek.
Władze uczelni odebrały też pochwały od prezydenta Marcina Zamoyskiego, który stwierdził, że uczelnia taka jak WSZiA jest miastu potrzebna, daje bowiem możliwość kształcenia młodym ludziom, których nie stać na studia w dużych ośrodkach, chociażby takich jak Warszawa, czy Kraków.

W trakcie inauguracji nowego roku akademickiego studenci – reprezentanci poszczególnych kierunków – odebrali legitymacje szkolne. Na koniec zagrał zespół „Klezmer Band” z Rzeszowa.

W tym roku w WSZIA w Zamościu studia rozpoczęło ok. 500 żaków. Ponad setka pierwszaków zdecydowała się na nowy kierunek – bezpieczeństwo wewnętrzne. Pozostali studiują fizjoterapię, pedagogikę, pielęgniarstwo, budownictwo, administrację, bądź rachunkowość i finanse.