««  « Lipiec 2018 »  »»

Uroczyście na uczelniach

2012-10-17 · Tygodnik Zamojski

W minionym tygodniu dwie zamojskie uczelnie: WSZiA oraz PWSZ, zainaugurowały rok akademicki. Podczas uroczystości studenci pierwszego roku złożyli ślubowanie.

W środę, 10 października, w Centrum Synagoga rok akademicki zainaugurowała Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji. Po złożeniu ślubowania studenci pierwszego roku dostali legitymacje (jako ciekawostkę dodajmy, że w WSZiA od trzech lat nie ma tradycyjnych indeksów, oceny zapisywane są w systemie elektronicznym).

- Zamość to idealne miasto do studiowania. Można być w małym mieście Europejczykiem i w dużym mieście prowincjuszem - powiedział dr Wergiliusz Gołąbek, prorektor ds. nauczania w rzeszowskiej WSIiZ, gość specjalny uroczystości (obie uczelnie tworzą konsorcjum akademickie).

Podczas inauguracji medal „Scholae Amicis" (najważniejsze odznaczenie uczelni) z rąk rektora dr inż. Jana Andreasika otrzymał wicemarszałek województwa lubelskiego Krzysztof Grabczuk. W WSZiA kształci się 2400 studentów, w tym 500 na pierwszym roku.

Z kolei w piątek, 12 października, inauguracja roku akademickiego odbyła się w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, w budynku przy ul. Zamoyskiego. Indeksy otrzymało 400 studentów. W sumie uczelnia kształci prawie tysiąc osób, ponad 300 to obywatele Ukrainy. Rektor uczelni, prof. dr hab. Waldemar Martyn, oznajmił, że szkoła stwarza młodym ludziom warunki do uzyskania dobrego wykształcenia i konkretnych umiejętności, które umożliwią im w przyszłości zrobienie kariery. Ma nadzieję, że absolwentom uda się znaleźć satysfakcjonującą i dobrze płatną pracę w kraju, a nie za granicą, gdzie synonimem kariery Polaka jest często praca „na zmywaku".

W trakcie uroczystości wręczono laury „Zasłużony dla Uczelni". Przyznano je Krzysztofowi Hetmanowi, marszałkowi województwa lubelskiego (w jego imieniu laur odebrał oddelegowany pracownik urzędu) i prof. dr hab. Henrykowi Chałupczakowi, dyrektorowi Instytutu Nauk Społecznych PWSZ, w latach 2006-2012 prorektorowi tej uczelni. Wykład inauguracyjny wygłosił pochodzący z Zamościa dr Stefan Jan Jaworski, przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej, który opowiadał o roli organów wyborczych w budowie demokratycznego państwa.