Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Uczelnia w prasie i mediach

««  « Lipiec 2018 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie
 1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031 

Przejdź do dnia dzisiejszego

Kevin uczył angielskiego

2012-10-28 · Roztocze Online

Drużyna Zespołu Szkół nr 6 z Lubyczy Królewskiej wygrała konkurs, zorganizowany podczas Europejskiego Dnia Języków, 26 października br. w Galerii „Twierdza”. Kevin Aiston, gość specjalny imprezy, jak przystało na prawdziwego strażaka, uratował przed rozdeptaniem potężnego pająka, który widocznie również chciał się tego dnia czegoś nauczyć.

- Gdyby Kevin uczył mnie języka angielskiego, nie było ani nudno ani smutno – to opinia nie jednego uczestnika tej imprezy. 

Słowo o uczestnikach 

W Europejskim Dniu Języków uczestniczyło 15 reprezentacji szkół ponadgimnazjalnych z Zamościa, Chełma, Tyszowiec, Rudy Huty, Lubyczy Królewskiej i Grabowca. Uczniowie z ogromną uwagą słuchali pierwszej części spotkania, w której prowadzący Agnieszka Krzanowska , Paweł Kalinowski oraz Katarzyna Kimak , prezentowali ciekawostki kulturowe i językowe dwóch krajów Wielkiej Brytanii i Niemiec. Rozstrzygnięto całkowicie wątpliwości – dlaczego w Wielkiej Brytanii są dwa krany i ruch lewostronny. Dlaczego niektóre nazwy miejscowości są przez obcokrajowców nie do wymówienia czy przeczytania i dlaczego składają się z kilkudziesięciu liter. Dlaczego Niemcy mają częstsze a krótsze wakacje. I jak świętują, słynny na całą Europę, Oktoberfest. O Włochach i włoskich obyczajach opowiadała Simone Corrente, która właśnie skończyła staż w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji. 

Uczestnicy EDJ spróbowali także potraw z kilkunastu krajów europejskich, które tradycyjnie przygotowała restauracja "Verona". 

Kevin uczył i bawił 

- Nie obrażam się, jak ktoś powie na mnie "angol". Nie widzę w tym żadnego problemu. Dzięki takim imprezom jak ta, lepiej się poznajemy i tym samym przełamujemy stereotypy. Zgodnie ze stereotypem powinienem być flegmatycznym Anglikiem. Dużo mi można zarzucić, ale nie flegmatyzm – na te słowa sala wybuchła śmiechem. 
43 – letni Kevin od 20 lat mieszka w Polsce. Jest bardzo kontaktowy i towarzyski, nie „gwiazdorzy” a po 10 minutach rozmowy można mu zadać każde pytanie, które na pewno nie pozostanie bez odpowiedzi. Na luzie podchodzi do wielu spraw, na przykład swojego wyglądu. Tuż przed rozpoczęciem spotkania, kupił czarną koszulę na jednym ze stoisk w „Twierdzy”, w której oczywiście wystąpił podczas EDJ. Jest szczęśliwym ojcem trzech córek i czeka w tej chwili na kolejną – ponoć też ma być dziewczynka.

W Polakach nie lubi pesymistycznego podejścia do życia. Ceni za to, przedsiębiorczość i ponadprzeciętne zdolności radzenia sobie w trudnych chwilach. A także otwartość i gościnność. Z polskiej kuchni, a preferuje wyłącznie domowe jedzenie, tylko do flaków „nie pała szczególnym zapałem”. 

To właśnie w Polsce zrealizował marzenie swojego dzieciństwa. Z dumą pokazuje „blachę” czyli legitymację polskiego strażaka. Pewnie właśnie dlatego, że ceni życie każdej istoty, uratował życie pokaźnemu pająkowi, który wtargnął na teren imprezy, niewiele sobie robiąc z szacownych gości i mediów. „Potwora” wziął na kartkę papieru i wypuścił go na dwór. Skwitował to stwierdzeniem „On też chce żyć”. 

W słynnym ogólnopolskim dyktandzie, od kilku lat, jest wicemistrzem polskiej ortografii w kategorii „cudzoziemcy”, zaraz po Steffenie Möllerze. 

O zwycięzcach i nagrodach 

W konkursie wiedzy na temat języków, po bardzo wyrównanej walce, zwyciężył zespół z Zespołu Szkół nr 6 z Lubyczy Królewskiej. Drugie miejsce zajęła drużyna z Zespołu Szkół Liceum Ogólnokształcącego w Rudzie – Hucie a trzecie – faworyci ubiegłorocznej edycji – uczniowie z III Liceum Ogólnokształcącego z Zamościa. 
Zwycięska drużyna otrzymała 2 tys. zł na zakup sprzętu elektronicznego na terenie Galerii „Twierdza”. Członkowie tego zespołu wraz z opiekunami wyjadą na wycieczkę do Centrum Praktyk WSZiA do Kielnarowej. Najlepsze trzy zespoły otrzymały bony do zrealizowania w „Empiku”.

Nagrody i upominki ufundowali Galeria „Twierdza”, CIE Europe Direct, firma „Atlas”, Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu, wydawnictwo językowe Pearson (organizator warsztatów językowych dla nauczycieli).

Patronat honorowy nad imprezą objęła Europoseł prof. Lena Kolarska - Bobińska, w której imieniu Martyna Jasielska, wręczyła również upominki dla zwycięzców konkursu. Organizatorzy przedsięwzięcia to Stowarzyszenie Projekt „Europa”, CIE Europe Direct, Galeria handlowa „Twierdza” oraz Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu.
 


TELC

partner ZUS Współpraca partnerska