««  « Styczeń 2018 »  »»

Zamość: Kevin Aiston sprawdzał wiedzę językową młodzieży

2012-10-26 · Nasze miasto

Dzień Języków Obcych obchodzony był w Zamościu w piątek – w galerii Twierdza. Były prezentacje, ciekawostki językowe, konkurs dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, degustacje tradycyjnych potraw z 12 krajów i gwiazda – Kevin Aiston, Anglik znany z programu „Europa da się lubić”.

Ten towarzyszył młodzieży przez cały dzień, prowadził konkurs i rozbawiał młodych zawodników niemal do łez:

- Przyjechałem do Polski 20 lat temu – opowiadał Anglik – Nie miałem pojęcia o języku polskim. Nie znałem ani słowa… nie no, jedno znałem, ale nie wypada mi go powiedzieć. W każdym razie drugie słowo, które poznałem brzmiało „mać”.
Zmagania konkursowe, czyli potyczki z 20 pytaniami z wiedzy o języku wygrali uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Lubyczy Królewskiej: Paulina, Monika, Damian i Bernadka.

Zwycięzcy mówią, że nie przygotowywali się specjalnie do konkursu. Po prostu wierzyli w siebie i poszli” na żywioł”. Najbardziej zaskakującym pytaniem na które nie znali odpowiedzi dotyczyło miejsca zamieszkania premiera Wielkiej Brytanii. Żadna z drużyn nie miała pojęcia.

Do startu w konkursie wytypowała ich pani od niemieckiego, Angelika Budzyńska , która nie ukrywa dumy ze swoich uczniów: - Nie spodziewałam się, ale bardzo się cieszę. Starałyśmy się wybrać najlepszych uczniów i wybrałyśmy dobrze – mówi Angelika Budzyńska i dodaje – Uczniowie chętnie się uczą języków, ale zasadą jest to, żeby fajnie uczyć uczniów, zainteresować ich.

- Oczywiście, że warto się uczyć języków. Dzięki ich znajomości mamy wiele możliwości w życiu. W pracy też dziś niezbędna jest znajomość języka obcego – mówi Paulina ze zwycięskiej drużyny.