««  « Lipiec 2018 »  »»

Nic lak dobrze nie nauczy pracy, jak jej samodzielne wykonywanie

2012-10-24 · Tygodnik Zamojski

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu zakończy wkrótce realizowany od trzech lat projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego "Kadry dla gospodarki transgranicznej. Program wzmocnienia potencjału dydaktycznego WSZiA w Zamościu".

Grupę docelową projektu stanowią studenci i absolwenci WSZiA: specjalności gospodarka transgraniczna na kierunku ekonomia oraz kierunków administracja, pedagogika i fizjoterapia.

W ramach projektu prowadzone byty stacjonarne studia I stopnia na kierunku ekonomia ze specjalnością gospodarka transgraniczna. Studia byty bezpłatne, umożliwiały studentom odbycie ciekawych wizyt studyjnych oraz praktyk i stażu w przedsiębiorstwach i instytucjach funkcjonujących na rynku przygranicznym po obu stronach granicy. W lipcu i wrześniu br. odbyły się obrony prac dyplomowych na tym kierunku.

Jednak projekt nie zakładał jedynie kształcenia na kierunku ekonomia. Realizowanych było wiele celów i zadań tzw. szczegółowych. Od 2009 roku zorganizowane zostały 3 edycje Transgranicznych Targów Pracy, które dla osób bezrobotnych były dobrą okazją do poznania możliwości lokalnego rynku pracy, do zapoznania się z aktualnymi ofertami pracy, stażu i praktyk zawodowych, a dla wystawców do zaprezentowania swojej działalności i do pozyskania nowych pracowników lub stażystów. Każdego roku swoje oferty prezentowało ok. 60 wystawców, nie tylko z Polski, również z Niemiec i Ukrainy, a odwiedzało je ok. 1000 osób poszukujących pracy.

Jednym z celów realizowanych w projekcie było wzmocnienie praktycznych elementów kształcenia dzięki wdrożeniu programu dodatkowych, 60-godzinnych praktyk i 180-godzinne-go płatnego stażu. Była to wyjątkowa szansa dla 300 studentów ostatniego roku studiów na kierunkach administracja, ekonomia, pedagogika i fizjoterapia. Dodatkowe praktyki i staże z projektu rozszerzyły znacznie doświadczenie zawodowe absolwentów i były pierwszym realnym spotkaniem z pracą, do której przygotowywali się przez lata studiów.

Udział w programie obejmował także szkolenia specjalistyczne w zakresie technik komunikacji, autopromocji, tworzenia dokumentów aplikacyjnych itp. oraz spotkania indywidualne z doradcami zawodowymi.

Wszyscy uczestnicy otrzymali na zakończenie projektu zaświadczenia i certyfikaty pomocne w dalszej karierze zawodowej, jak również w ubieganiu się o stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Uczestnicy mogli samodzielnie znaleźć miejsce odbywania praktyki i stażu lub skorzystać z pomocy Biura Karier WSZiA. A co mówią sami uczestnicy projektu?

„Odbywałam unijny staż w S P Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu na Oddziale Rehabilitacji z pododdziałem rehabilitacji neurologicznej. Dzięki stażowi mogłam zdobyć nową wiedzę i umiejętności, a nic tak dobrze nie nauczy fachu, jak samodzielne wykonywanie zabiegów. Takie doświadczenie przyda mi się na pewno w momencie szukania pracy, bo każdy pracodawca chce mieć dobrze wykwalifikowaną kadrę pracowniczą" -Aleksandra Niedbała, absolwentka fizjoterapii.

„Uczestnicząc w projekcie «Kadry dla gospodarki trans-granicznej...» zdobyłam nowe doświadczenia, nauczyłam się samodzielności w wykonywaniu swoich obowiązków. Była to dla mnie pierwsza praca w życiu po skończeniu studiów licencjackich. Odbywając staż w dziekanacie WSZiA, komórce administracyjnej, poznałam wiele czynności, które związane są z moimi ukończonymi studiami - administracją. Utwierdziłam się w przekonaniu, że dobrze zrobiłam, wybierając ten kierunek studiów, gdyż praca w dziale administracyjnym daje mi dużo satysfakcji oraz uczy systematyczności" - Anna Maziarz, absolwentka administracji.

„Odbyty staż zdopingował mnie do dalszego kształcenia na studiach uzupełniających magisterskich. Gdy uświadomiłem sobie, że być może czeka mnie już wkrótce tak monotonna praca, jaką wykonywałem, to się przeraziłem. Co gorsza, zrozumiałem, że taka praca (praca w archiwum firmy) jest potrzebna i niezbędna w wielu momentach. Uznałem, że biorę się za dalsze studia z nadzieją na ciekawszą pracę w przyszłości" -absolwent ekonomii.

Każda z tych wypowiedzi potwierdza, że projekt był sensowny i pożyteczny, a absolwenci WSZiA to ludzie ukształtowani do pracy i krytyczni wobec siebie i otaczającego ich świata. Wszystkim uczestnikom projektu życzymy w przyszłości wymarzonej pracy, dającej spełnienie zawodowe i satysfakcję finansową.

Zofia Kiełbińska-Ryń Katarzyna Kimak