««  « Styczeń 2018 »  »»

Kadry dla gospodarki transgranicznej

2012-11-14 · Tygodnik Zamojski

Praktyki zawodowe, dobrze płatny dla absolwenta staż, ciekawe wizyty studialne oraz wykraczający poza standardy program studiów na kierunku ekonomia, wzbogacony m.in. o zajęcia fakultatywne z matematyki - to tylko niektóre cechy charakterystyczne projektu „Kadry dla gospodarki transgranicznej. Program wzmocnienia potencjału dydaktycznego WSZiA w Zamościu" który uczelnia realizowała w latach 2009-2012 ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Budżet, który uczelnia otrzymała z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na sfinansowanie projektu, to prawie 3 miliony złotych.

Celem ogólnym projektu było przygotowanie kadr dla gospodarki transgranicznej w regionie lubelskim poprzez wdrożenie programu rozwojowego WSZiA w Zamościu. Uczelnia rozszerzyła swoją ofertę edukacyjną przez wprowadzenie jedynej w kraju, autorskiej specjalności gospodarka transgraniczna na stacjonarnych studiach I stopnia na kierunku ekonomia.

Największy odsetek studentów na tym kierunku stanowiły osoby z regionu lubelskiego, wiążące swoją przyszłość z obszarem przygranicznym. W październiku 2009 roku bezpłatne studia na nowej specjalności rozpoczęło 72 studentów z Polski i Ukrainy. Z powodu rezygnacji, a także niezaliczenia sesji ostatecznie egzamin dyplomowy w semestrze letnim roku akademickiego 2011/2012 zdało 50 osób - mówi Izabela Pieczykolan, kierownik projektu.

Organizacja programu zajęć na tym kierunku, oprócz zdobycia zgodnej ze standardami ministerialnymi wiedzy ekonomicznej, umożliwiła odbycie ciekawych wizyt studialnych w firmach i przedsiębiorstwach zajmujących się szeroko pojętą współpracą zagraniczną w zakresie wymiany towarów oraz polskich i zagranicznych instytucjach administracji samorządowej i państwowej. Studenci mieli okazję poznać pracę m.in.: Urzędu Celnego w Zamościu, Służb Celnych na przejściu drogowym Hrebenne-Rawa Ruska po obu stronach granicy, Oddziału Celnego i towarowego przejścia granicznego w Koroszczynie-Kukurykach, Żółkiewskiej Rejonowej Administracji Państwowej (Ukraina), Wydziału Konsularnego we Lwowie Ambasady RP na Ukrainie, Państwowego Historyczno-Architektonicznego Rezerwatu w Żółkwi (Ukraina), Lwowskiej Akademii Komercyjnej (Ukraina), Bundestagu w Berlinie, Uniwersytetu Europejskiego Viadrina (Słubice - Frankfurt nad Odrą).

Jednym z celów projektu było wzmocnienie praktycznych elementów kształcenia poprzez wdrożenie programu dodatkowych praktyk i płatnych staży w przedsiębiorstwach i instytucjach funkcjonujących na rynku przygranicznym po obu stronach granicy. Dzięki temu studenci i absolwenci kierunków: ekonomia, administracja, pedagogika oraz fizjoterapia zostali przygotowani do wejścia na transgraniczny rynek pracy.

Uczelnia zorganizowała w ramach projektu 300 staży absolwenckich. Wynagrodzenie stażysty (2700 zł brutto) oraz opiekuna wyznaczonego przez pracodawcę pokrywane było z Europejskiego Funduszu Społecznego, a zatem pracodawca nie ponosił żadnych kosztów z racji przyjęcia absolwenta WSZiA na staż - wyjaśnia Zofia Kiełbińska-Ryń, specjalista ds. organizacji programu praktyk i staży.

Zgodnie z wymogami projektu okres pomiędzy ukończeniem studiów a rozpoczęciem stażu nie mógł być dłuższy niż б miesięcy. Absolwenci przed rozpoczęciem stażu odbywali 60-godzinną praktykę i szkolenie z zakresu skutecznych zachowań na rynku pracy oraz indywidualne spotkanie z doradcą zawodowym. Uczyli się technik komunikacji, auto-promocji, autoprezentacji i tworzenia dokumentów aplikacyjnych.