««  « Kwiecień 2018 »  »»

Podsumowanie sieci ED

2012-11-21 · Tygodnik Zamojski

Konsultanci CIE Europe Direct z Zamościa działającego przy Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu uczestniczyli w dniach 14-16 listopada w konferencji w Zielonej Górze. Spotkanie zorganizowane przez Lubuski Punkt Informacyjny podsumowało 4-letnią działalność sieci w Polsce.

Zamojski Europe Direct dał się poznać lokalnej społeczności przez fakt np. rozdawania żółtych tulipanów na Rynku Wielkim w Dniu Europy 9 maja. Organizował i wspierał tak spektakularne wydarzenia, jak Europejski Dzień Języków czy konkurs plastyczny „Moja wieś w Unii Europejskiej".

W województwie lubelskim działają dwa punkty Europe Direct - w Zamościu i w Lublinie. Oba złożyły aplikacje na kolejne 5 lat działalności.

- W okresie kończącej się 4-letniej perspektywy finansowej CIE ED w Zamościu odwiedziło ok. 1400 osób zainteresowanych tematyką europejską oraz ponad 1000 kontaktowało się telefonicznie i za pośrednictwem poczty e-mail - informuje Władysław Molas, dyrektor CIE Europe Direct w Zamościu.

Czworo konsultantów CIE ED zorganizowało ponad 160 imprez (w tym 127 lekcji europejskich), w których uczestniczyło ok. 9000 osób przede wszystkim uczniowie szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Organizowano także konferencje, seminaria, wykłady otwarte i sympozja naukowe.

Wydano 31 materiałów drukowanych: 4 kalendarze, 4 wykłady otwarte, 8 Barometrów regionalnych, 4 zeszyty Prac Studenckich Kół Naukowych oraz 11 książek, w tym m.in. autorstwa prof. Ryszarda Orłowskiego, prof. Bonawentury Pawlickiego, dra hab. Artura Kusia i dra Mieczysława Kowerskiego oraz dra hab. Wojciecha Orłowskiego i dra Bogdana Szyszki. Ponadto zorganizowano 10 konkursów, w tym 4 edycje konkursu plastycznego dla dzieci „Moja wieś w Unii Europejskiej". Konsultanci CIE ED opublikowali 54 teksty informujące o swojej działalności.

Podczas konferencji uczestnicy mieli dwa szkolenia: "Kreowanie wizerunku. Zrób dla siebie więcej" prowadzone przez trenera biznesu Sylwię Majewską oraz "Kulturowe i społeczne determinanty relacji w związkach Polaków na tle obyczajowości w Europie" zaprezentowane przez prof. Zbigniewa Izdebskiego, seksuologa specjalistę z zakresu poradnictwa rodzinnego.

- Dziękuję za 4-letnią pracę i współpracę, za wasze pomysły i zaangażowanie - powiedziała na zakończenie obrad Katarzyna Pszczoła, koordynator sieci Europe Direct w Polsce. Podziękowała, jak na szefową przystało, z dużym rozmachem, wręczając każdemu z konsultantów pluszowego misia, dziesięciokrotnie (chyba) większego niż te, którymi obdarowywano uczestników konkursów organizowanych przez sieć.