««  « Kwiecień 2018 »  »»

Kadry dla gospodarki transgranicznej

2012-11-21 · Tygodnik Zamojski

W Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w ubiegły czwartek (15 listopada) odbyła się konferencja podsumowująca projekt „Kadry dla gospodarki transgranicznej. Program wzmocnienia potencjału dydaktycznego WSZiA w Zamościu".

Podczas konferencji zostały wygłoszone 4 referaty związane z szeroko pojętą problematyką współpracy transgranicznej. O wpływie akcesji Polski do Unii Europejskiej na pozycję i funkcjonowanie samorządu wojewódzkiego mówił prof., nadzw. dr hab. Wojciech Orłowski Prof. Andrzej Miszczuk - autor standardu dydaktycznego unikalnej w skali kraju specjalności „gospodarka transgraniczna", prowadzonej w ramach projektu w WSZiA - przedstawił dysproporcje społeczno-ekonomiczne na przykładzie pogranicza polsko-ukraińskiego. Dr Mieczysław Kowerski opisał barometr nastrojów gospodarczych jako narzędzie diagnozowania i prognozowania rozwoju regionu transgranicznego i przedstawi! wyniki badań, jakie uczelnia prowadzi z własnych środków od 11 lat. Ostatni referat, na temat wielokryterialnego wyboru lokalizacji inwestycji, wygłosił rektor WSZiA dr inż. Jan Andreasik, który posłużył się studium przypadku i opisał lokalizację firmy Partners in Progress, której zakres działalności obejmuje produkcję i wdrożenie zaawansowanych systemów informatycznych.

Dopełnieniem wystąpień prelegentów była dyskusja, w której wzięli udział m.in. dr Jacek Sobczak - członek zarządu Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie oraz dyrektor oddziału ZUS w Biłgoraju - Zbigniew Wasąg.

Czy aspekty kulturowe mają wpływ na gospodarkę i jakość wykonywanej pracy? Czy granica polsko-ukraińska faktycznie istnieje dla przedsiębiorców i dla ekonomii? Czy bardziej łączy oba kraje niż dzieli? Na te i wiele innych pytań starli się odpowiedzieć uczestnicy konferencji.

Szczegółową charakterystykę projektu przedstawiła uczestnikom Izabela Pieczykolan, która kierowała działaniami związanymi z jego realizacją.

Głównym celem projektu realizowanego przez uczelnię ze środków unijnych w latach 2009-2012 było przygotowanie kadr dla gospodarki transgranicznej w regionie lubelskim. Uczelnia rozszerzyła ofertę dydaktyczną przez wprowadzenie specjalności gospodarka transgraniczna na stacjonarnych studiach I stopnia na kierunku ekonomia. Organizacja programu zajęć na tym kierunku, oprócz zdobycia
wiedzy teoretycznej, umożliwiła odbycie ciekawych wizyt studialnych do firm i przedsiębiorstw zajmujących się współpracą zagraniczną w zakresie wymiany towarów oraz do polskich i zagranicznych instytucji administracji samorządowej i państwowej.

W projekcie uczestniczyli również studenci i absolwenci innych kierunków: administracją pedagogika oraz fizjoterapia. 300 osób odbyło praktyki zawodowe, płatny staż (wynagrodzenie stażysty wynosiło 2700 brutto) oraz skorzystało z cyklu 45 szkoleń z zakresu skutecznych zachowań na rynku pracy.

W ramach projektu uczelnia zorganizowała 3 edycje Transgranicznych Tragów Pracy. Swoje oferty zaprezentowało ponad 160 wystawców (z Polski, Niemiec i Ukrainy). Targi odwiedziło blisko 3 tysiące osób poszukujących pracy.

- Studenci i absolwenci Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji zostali wyposażeni w wiedzę teoretyczną i umiejętności praktyczne, korzystnie wpływające na konkurencyjność na trans-granicznym rynku pracy - mówiła podczas swojego wystąpienia Izabela Pieczykolan, kierownik projektu.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji wydała pracę zbiorową pod redakcją Mieczysława Kowerskiego i Izabeli Pieczykolan pt. „Kadry dla gospodarki transgranicznej”, która jest podsumowaniem trzech lat pracy w ramach projektu. Publikacja jest dostępna w bibliotece WSZiA, można ją również pobrać w wersji PDF ze strony projektu.