««  « Styczeń 2018 »  »»

Paczki od serca

2012-12-11 · Kronika Tygodnia

Pełne ręce roboty mieli w ostatni weekend (8-9 grudnia) wolontariusze „Świątecznej Paczki” z Zamościa. Podarowane przez darczyńców prezenty rozwozili do rodzin, tych najbardziej potrzebujących pomocy

Jest wiele rodzin, które znalazły się w trudnej sytuacji nie z własnej woli, i która chcą poprawić. Ta akcja ma dać im impuls do działania – mówi Artur Szajner, zastępca lidera Szlachetnej Paczki rejonu „Zamość i okolice”.
W tym roku wolontariuszom zamojskiego sztabu udało się zorganizować pomoc dla 22 rodzin mieszkających na terenie całego powiatu, a nawet poza jego granicami. Wcześniej byli w ich domach, aby zorientować się jakie są ich największe potrzeby. Paczki dla potrzebujących wypełnione żywnością, odzieżą, obuwiem, artykułami szkolnymi, zabawkami przygotowali darczyńcy. Wśród darów znalazły się też takie przedmioty jak lodówki, pralka, czy łóżko.

– Dawanie prezentów to czysta przyjemność. Tym większa, jeśli trafiają one do ludzi, którym się ciężko żyje. Mam dwie córki, które obecnie mieszkają za granicą. To one kupiły m.in. ubrania dla dzieci i zabawki, którymi udało się obdzielić dwie rodziny – opowiada pani Maria z Zamościa.

W tym roku do Szlachetnej Paczki dołączyli m.in. pracownicy Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Zamościu (uczelnia udostępniła swoje pomieszczenia przy ul. Peraca 2 na magazyn), a także Witold Paszt z rodziną, pracownicy Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Społecznych oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 (dawny „ekonomik”), pracownicy Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego oraz Powiatowego Urzędu Pracy. Lista darczyńców, jak podkreślają wolontariusze, jest o wiele dłuższa – wśród nich są przedsiębiorcy i osoby prywatne, zarówno z Zamojszczyzny, jak i całego kraju.

W sobotę i niedzielę (8 i 9 grudnia) czternastu wolontariuszy zamojskiego sztabu miało pełne ręce roboty. Pracowali od rana do wieczora. Rozwozili paczki do rodzin.

– To niesamowite, ile radości i szczęścia może wywołać taka pomoc. Niektórzy się uśmiechali, drudzy płakali ze wzruszenia. Od dzieci dostaliśmy sporo rysunków i kartek z życzeniami, w ten sposób chciały nam podziękować za otrzymane prezenty – mówi Wojciech Łapiński, wolonatriusz.

W Zamościu akcja „Szlachetna Paczka” została zorganizowana po raz drugi. Rozkręcił ją Sebastian Kawałko. W Polsce odbywa się od 11 lat. Akcję zainicjowało krakowskie Stowarzyszenie „Wiosna”. Tylko w ubiegłym roku udało się pomóc niemal 12 tys. rodzin w całym kraju, a wartość przekazanych darów wyniosła 18 mln zł.