««  « Styczeń 2018 »  »»

Informatyka się opłaca

2013-03-18 · eZamość - Regionalny Portal Informacyjny

5100 zł to mediana pensji informatyka w Polsce wg. firmy HR Sedlak&Sedlak. Specjaliści mówią o rewolucji w sektorze IT, którą wywołała informatyczna chmura. Zdaniem Wojciecha Gurgula, prezesa PGS Software branża informatyczna nie przeżywa kryzysu a dobrzy programiści będą jeszcze długo w cenie i to w każdym rejonie świata (manager.money.pl).

I choć co roku ok. 10 tys. informatyków kończy studia, rynek pracy jest w stanie wchłonąć kilkakrotnie więcej. Gospodarka, na takim etapie rozwoju, nie może dobrze funkcjonować bez informatyki i internetu. Większość rozwiązań informatycznych jest adresowana do firm, przy czym co druga polska firma, zatrudniająca mniej niż 10 osób nadal nie ma własnej strony internetowej.

- Silne ośrodki we Wrocławiu czy Warszawie nie są w stanie zapełnić braków zatrudnienia w sektorze IT. Nawet mniejsze szkoły, typu naszej uczelni w Zamościu są w stanie przygotować informatyków, którzy bez problemu znajdą pracę. Studia mają wymiar praktyczny, inżynierski a właśnie tacy informatycy są najbardziej obecnie poszukiwani – twierdzi dr Krzysztof Pancerz, prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Uczelnia dla wsparcia m.in. tego kierunku studiów stworzyła Akademicki Klaster Inżynierii Wiedzy, który skupia firmy i instytucje sektora IT, proponując nie tylko staż i praktyki zawodowe, ale również miejsca pracy nie tylko dla absolwentów informatyki, ale także studentów. Firmy mają realny wpływ również na program studiów, dzięki czemu absolwenci tego kierunku będą dobrze przygotowani do pracy w zawodzie np. programisty.

Informatyk to zawód mobilny, niezależnie od miejsca zamieszkania może i bardzo często pracuje zdalnie w firmach lub dla firm z całej Polski a nawet Europy.