««  « Lipiec 2018 »  »»

Wysokie bezrobocie wśród absolwentów uczelni

2013-04-05 · Nasze miasto

Z danych przedstawionych przez Wojewódzki Urząd Pracy wynika, że zamojskie uczelnie „kształcą” dużą liczbę bezrobotnych. Statystyki są bardziej optymistyczne jedynie w przypadku WSZiA. Gdzie szukać winy? Z przedstawionego raportu wynika, że bezrobotnymi przeważnie zostają absolwenci popularnych kierunków jak np. administracja czy pedagogika.

Ranking WUP objął 18 szkół wyższych z terenu województwa. Pod uwagę brano absolwentów z 2011 roku, którzy byli zarejestrowani jako bezrobotni na koniec maja 2012 roku. W całym województwie lubelskim liczba takich osób spadła o 722 osoby. Nie oznacza to jednak, że w Zamościu jest różowo. Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa wygenerowała 42 bezrobotnych na 174 absolwentów, czyli 24,1 proc. To przykra statystyka (gorzej było tylko w PWSZ w Chełmie), ale lepsza niż w roku ubiegłym, bo wtedy wskaźnik wyniósł 30,4 proc.

„Szału” nie ma też w Wyższej Szkole Humanistyczno Ekonomicznej. Na 249 absolwentów bezrobotnymi zostały 43 osoby, czyli 17,3 proc. W poprzednim roku ten wskaźnik wyglądał podobnie, bo wyniósł 17,5 proc.

Powody do zadowolenia ma natomiast Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, która znajduje się wśród trzech uczelni województwa generujących najmniej bezrobotnych. Na 1043 absolwentów odnotowano 67 bezrobotnych, czyli „jedynie” 6,4 proc. W stosunku do poprzedniego roku wzrosła liczba absolwentów… a spadła bezrobotnych – wskaźnik wynosił aż 28,4 procenta.

Przedstawiciele WSZiA widzą przyczyny sukcesu głównie w dobrze przygotowanej ofercie kształcenia. Prywatna szkoła kształci specjalistów na tych kierunkach, które mają najlepsze rokowania na rynku pracy:

- Według różnych badań są to kierunki informatyka oraz finanse i rachunkowość. Szczególnie duży deficyt specjalistów na rynku pracy istnieje w przypadku informatyków, szczególnie programistów.

Dlatego też w ramach poszczególnych kierunków studiów proponowane są specjalności, dzięki którym studenci zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii poparte uznanymi certyfikatami. Trzeba też zwrócić uwagę na fakt, że bardzo cenioną i poszukiwaną na rynku pracy grupą są inżynierowie. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie rynku, uczelnia oferuje dwa kierunki inżynierskie: informatyka i budownictwo – mówi prorektor dr Krzysztof Pancerz.

WSZiA będzie proponowała w najbliższym roku akademickim następujące kierunki: budownictwo, informatyka (oba kierunki inżynierskie), bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, pedagogika oraz fizjoterapia (studia I i II stopnia).

Najwięcej, wg rankingu WUP, bezrobotnych rejestruje się w urzędach pracy po ukończeniu pedagogiki i administracji. A to wciąż oblegane kierunki studiów. Inna kwestia to płeć: na 18 branych pod uwagę uczelni po 17 późniejszymi bezrobotnymi były kobiety. Wśród bezrobotnych po WSZiA kobiety stanowiły 71,6 proc, po PWSZ 61,9 proc. a po WSHE 64,6.

Ogólnie w województwie lubelskim najwięcej bezrobotnych absolwentów to byli studenci UMCS, gdzie największą popularnością cieszą się następujące kierunki: pedagogika, administracja, filologie obcojęzyczne, prawo, filologia polska, ekonomia.

BEZROBOCIE W POWIECIE ZAMOJSKIM – STATYSTYKI

• 13093 osoby – to bezrobotni zarejestrowani na z końcem lutego w Powiatowym Urzędzie Pracy. W powiecie liczba ta wynosi 7854, w mieście – 5239.
  • Rok wcześniej, pod koniec lutego 2012 roku w urzędzie zarejestrowane były 11785 osoby. W 2011 – 11922 osoby.
  • Większość bezrobotnych to mężczyźni.
  • W samym lutym w PUP zarejestrowało się 1008 osób. Pracę podjęło natomiast 307 osób.
  • W sumie, zarówno na terenie miasta jak i powiatu bezrobocie przekroczyło już 17 %. W województwie lubelskim ogółem wskaźnik wynosi 14%.