««  « Kwiecień 2018 »  »»

Niskie bezrobocie wśród absolwentów WSZiA

2013-05-27 · Kronika Tygodnia

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu jest w pierwszej trójce uczelni województwa lubelskiego z najniższym wskaźnikiem bezrobocia wśród swoich absolwentów, wg raportu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Lublinie

Raport ma formę rankingu i zawiera dane o liczbie absolwentów w roku akademickim 2010/2011 w zestawieniu z liczbą bezrobotnych absolwentów zarejestrowanych w urzędach pracy pod koniec maja 2012 r. Wynika z niego, że najwięcej problemów ze znalezieniem pracy mają absolwenci dwóch PWSZ z Chełma i Zamościa. A najmniejszy wskaźnik bezrobocia wśród swoich absolwentów ma Uniwersytet Medyczny w Lublinie. Nasza uczelnia zamyka pierwszą trójkę uczelni z najniższym wskaźnikiem bezrobocia wśród absolwentów.

W większości wyższych uczelni działają biura karier, które prowadzą warsztaty dla studentów dotyczące opracowania dokumentów aplikacyjnych (cv czy list motywacyjny).

- Zespół naszych pracowników stale śledzi możliwości zdobycia dodatkowych środków finansowych, pisze projekty, aplikuje o granty - wszystko po to, aby umożliwić studentom i absolwentom udział np. w dodatkowo płatnych praktykach czy stażu. Biuro organizuje także indywidualne spotkania z doradcami zawodowymi, co pomaga studentom i absolwentom w wyborze ścieżki kariery, opracowaniu planu działania i sposobów realizacji zamierzonego celu zawodowego. Szeroka oferta ogólnodostępnych szkoleń pozwala zdobyć wiedzę i umiejętności choćby z zakresu autoprezentacji czy negocjacji płacowych. Często zajęcia prowadzą nasi absolwenci, których przykład szczególnie motywuje studentów do aktywności. Świadomość autentycznego sukcesu starszych kolegów i koleżanek daje więcej niż godziny szkoleń - tłumaczy Zofia Kiełbińska-Ryń, kierownik Biura Karier Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Biuro koordynuje realizację praktyk studenckich i propaguje informacje na spotkaniach i szkoleniach, jak istotne dla przyszłych pracodawców jest doświadczenie praktyczne, którym może się wykazać kandydat do pracy.

- Studenci coraz częściej rozumieją znaczenie takich działań podczas studiów. A dowodem na trafność takiej opinii jest coraz częstsza chęć odbycia dodatkowych praktyk czy stażu - dodaje kierownik Ryń.

Niski wskaźnik bezrobocia wśród absolwentów to także konsekwencja dobrze przygotowanej oferty kształcenia i elastyczne podejście do modyfikacji programów i specjalności. Uczelnia kładzie duży nacisk w swojej ofercie edukacyjnej przede wszystkim na kierunki, które mają najlepsze rokowania na rynku pracy.

- Według różnych badań są to kierunki informatyka oraz finanse i rachunkowość. Szczególnie duży deficyt specjalistów na rynku pracy istnieje w przypadku informatyków, a szczególnie programistów.

Dlatego też w ramach poszczególnych kierunków studiów proponowane są specjalności, dzięki którym studenci zdobędą praktyczne umiejętności w zakresie nowoczesnych technologii poparte uznanymi certyfikatami. Należy też zwrócić uwagę na fakt, że bardzo cenioną i poszukiwaną na rynku pracy grupą są inżynierowie. W odpowiedzi na to zapotrzebowanie rynku, uczelnia oferuje dwa kierunki inżynierskie: informatyka i budownictwo - wyjaśnia prorektor dr Krzysztof Pancerz.

W ofercie na rok 2013/2014 uczelnia proponuje 7 kierunków: budownictwo, informatyka (oba kierunki inżynierskie), bezpieczeństwo wewnętrzne, finanse i rachunkowość, pedagogika, pielęgniarstwo pomostowe oraz fizjoterapia (studia I i II stopnia). Małgorzata Bzówka