««  « Styczeń 2018 »  »»

Czas na studia

2013-09-11 · Tygodnik Zamojski

- Stawiamy na kierunki, które dają dobrze płatną pracę i sukces zawodowy - podkreśla dr inż. Krzysztof Pancerz, prorektor w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu. Uczelnia proponuje rozpoczęcie studiów na informatyce, finansach i rachunkowości oraz fizjoterapii. Są także ostatnie wolne miejsca na pielęgniarstwie pomostowym.

INFORMATYKA

W swojej ofercie uczelnia postawiła na kierunki oparte w nowoczesnych technologiach i do takich kierunków niewątpliwie należy informatyka inży­nierska. Oprócz planowanych wcześniej specjalności uczelnia zamierza utworzyć dodatkową - związaną z bezpieczeń­stwem informacji. Jak ważne jest to dla każdej firmy, nie należy nikogo prze­konywać. Od bezpieczeństwa strony internetowej po bezpieczeństwo danych finansowych czy kont bankowych. -Atak hakerów uniemożliwił mi pracę na prawie 2 tygodnie - informuje szef i właściciel znanej zamojskiej telewizji internetowej. Na informatyce plano­wana jest także specjalność inżynieria oprogramowania. A zgodnie z ostatnimi danymi portali rynku pracy informatycy programiści są najbardziej poszukiwany­mi specjalistami z branży IT.

- Ważną cechą rynku pracy w branży IT jest fakt, że jest on rynkiem pracownika, i ta tendencja na pewno szybko się nie zmieni. Szczególnie w przypadku specjalistów, na przykład programistów z uznanymi certyfika­tami, to pracownicy mogą stawiać firmom wymagania, m.in. finansowe - twierdzi dr inż. Krzysztof Pancerz, informatyk i prorektor Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamo­ściu. Dla wsparcia nowego kierunku kształcenia uczelnia założyła wraz z firmami informatycznym z całej Polski Akademicki Klaster Inżynierii Wiedzy.

Firmy zrzeszone w klastrze proponują studentom praktyki i staże, a docelowo także zatrudnienie dla najlepszych ab­solwentów.

FINANSE I RACHUNKOWOŚĆ

To kolejny kierunek, na który stawia uczelnia. Wiedza finansowa nigdy wcze­śniej nie była tak potrzebna jak dzisiaj. W samej Polsce działa ponad 3 mln firm - każda z nich potrzebuje specjalisty z obszaru finansów i rachunkowości. Z kolei rynki finansowe oferują obecnie bogactwo coraz bardziej wyszukanych produktów. Finansowa przestrzeń staje się coraz bardziej złożona, a dokonywane w niej wybory - trudniejsze. To sprawia, że aktualna wiedza na temat systemu finansowego i księgowego przedsiębior­stwa może zapewnić temu, kto ją posia­da, przewagę na rynku pracy. Podobnie jak w przypadku informatyki uczelnia, na potrzeby kierunku i związanych z tym praktyk studenckich, współpracuje z czołowymi firmami finansowymi w Polsce - są to m.in. Bank Zachodni WBK (Grupa Santander) czy Instytut Badań i Analiz Finansowych WSIiZ.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Admi­nistracji w Zamościu jako jedyna uczelnia niepubliczna na Lubelszczyźnie prowadzi badania koniunktury gospodarczej. Wyni­ki są publikowane m.in. w periodyku na­ukowym „Barometr Regionalny. Analizy i Prognozy" (7 pkt za publikację artykułu). W kwartalniku prezentowane są analizy i prognozy rozwoju gospodarczego oraz ocena koniunktury gospodarczej, przedsiębiorczości, innowacji, kapitału intelektualnego, rynku pracy na pozio­mie regionalnym, a także współpracy międzyregionalnej i transgranicznej.

FIZJOTERAPIA

Na studia I i II stopnia WSZiA zaprasza na fizjoterapię - kierunek ściśle związany z rehabilitacją. Wła­sna klinika i współpraca z ośrodkami i instytucjami medycznymi w kraju i za granicą gwarantują studentom odbycie dobrych praktyk i stażu zawodowego. Atutami kierunku są m.in. nowoczesny i praktyczny program kształcenia oraz profesjonalna kadra medyczna. A to przekłada się na osiągnięcia studentów tego kierunku.

- Dokumenty do nostryfikacji składałam w New York State i po 7 miesiącach oczekiwania przyznano mi PT czyli Master of Physical Therapy bez jakichkolwiek problemów. Jestem bardzo wdzięczna za to, że moja uczel­nia realizuje program nauczania, który nie tylko spełnia kryteria europejskie, ale także i amerykańskie - opowiada Agata Józefowicz, absolwentka fizjo­terapii w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu, pracuje jako fizjoterapeuta w Nowym Jorku.

W 2012 roku odnotowano na fi­zjoterapii rekordową liczbę stypendiów ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Paweł Kalinowski, student fizjoterapii, został najlepszym studentem Lubelsz­czyzny w konkursie Studencki Nobel. A Zamojska Klinika Rehabilitacji jest jedną z najlepszych placówek tego rodzaju w kraju, świetnym miejscem praktyk i zdobywania doświadczenia za­wodowego dla studentów fizjoterapii od pierwszego roku nauki.

mb