««  « Styczeń 2018 »  »»

Transgraniczne wykorzystanie tufów zeolitowych

2013-09-11 · Tygodnik Zamojski

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu realizuje od 1 lipca 2013 r. projekt pt. „Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych" w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska -Białoruś - Ukraina 2007 - 2013.

Celem programu jest wspieranie roz­woju obszarów transgranicznych poprzez zwiększanie ich konkurencyjności oraz aktywizację lokalnych społeczeństw.

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu jest liderem projektu "Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych", a jej partnerami są: Politech­nika Lwowska, Politechnika Lubelska oraz Instytut Agrofizyki im. Bogdana Dobrzań­skiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie. Budżet projektu to ponad 880 tys. euro, w tym dofinansowanie z funduszy unijnych - 778 tys. euro.

Co to są tufy zeolitowe? To naturalne lub syntetyczne glinokrzemiany przestrzenne o strukturze krystalicznej, zawierającej wolne przestrzenie (kanały i komory) -wyjaśnia Andrzej Łygas, kanclerz WSZiA i jednocześnie kierownik projektu. Minerały
te znajdują zastosowanie jako substytuty cementu (do tworzenia zapraw budow­lanych, tynków renowacyjnych, betonów specjalnych) oraz jako dodatek do produkcji nawierzchni asfaltowych. Mogą być również wykorzystywane w rolnictwie, do poprawy jakości gleb.
Projekt będzie realizowany w Polsce oraz na Ukrainie, gdzie występują duże pokłady tufów zeolitowych (szacuje się, że na Zakarpaciu złoża mogą mieć 1 mld ton).

W ramach projektu zostanie zrealizowanych kilka celów. Planowane jest stworzenie transgranicznego klastra technologii zeolitowych, którego zadaniem będzie organizacja sieci współpracy i transfer technologii pomiędzy instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami w regionie transgranicznym.

W trakcie realizacji projektu zostanie przeprowadzony cykl badań naukowych i prac inżynierskich (m.in. w nowoczesnych laboratoriach budownictwa WSZiA) na temat zastosowania minerałów zeolitowych w przemyśle budowlanym, ochronie środo­wiska i rolnictwie.
Kolejny cel to aktywizacja współpracy jednostek naukowo-badawczych i przedsiębiorstw w polsko-ukraińskim obszarze transgranicznym. Zdaniem dra Bogusława Klimczuka, który jest odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie klastra technologii zeolitowych, bardzo ważne jest to, że działania projektowe mają charakter ściśle gospodarczy.

- Budujemy infrastrukturę innowacyjną a współpraca uczelni z przedsiębiorstwami oraz powstanie klastra tworzą nową wartość w sferze rozwoju gospodarczego. Takie projekty jak nasz mogą się przyczynić do tego, że młodzi ludzie po ukończeniu studiów nie będą migro­wać z rejonów transgranicznych, lecz znajdą przestrzeń do funkcjonowania właśnie w tych obszarach - mówi dr Bogusław Klimczuk.

W ramach projektu przewidziana jest organizacja szeregu seminariów naukowych, seminariów promocyjnych, konferencji oraz transgranicznych targów technologii innowacyjnych.

W siedzibie zamojskiej uczelni odbyło się już pierwsze posiedzenie Komitetu Sterującego, w którym uczestniczyli wszyscy partnerzy z Polski i Ukrainy, by ustalić zasady współpracy na najbliższe 2 lata, czyli do końca trwania projektu.

Katarzyna Kimak