««  « Styczeń 2018 »  »»

Ścienne malowidło gotowe - I Międzynarodowy Festiwal Fresku dobiegł końca

2013-10-06 · Tygodnik Zamojski

Po tygodniu pracy polskich i włoskich artystów fresk na ścianie rektoratu w Collegium Novum WSZiA w Zamościu jest już gotowy. Wczoraj (sobota, 5 października) został otwarty, a I Międzynarodowy Festiwal Fresku dobiegł końca.

Wydarzenie, które przy jednej ścianie zgromadziło znakomitych artystów z Polski i Włoch, trwało od poniedziałku.

Nad freskiem pracowali Maciej Sęczawa, Dorota i Bartek Bronikowscy oraz Wioletta Lewandowska (inicjatorka całego przedsięwzięcia, twórczyni galerii sztuki w Jazz Clubie Kosz i Galerii Jednego Obrazu na Facebooku) z Zamościa, studenci budownictwa WSZiA, a także Włosi: Alessandra Zanchi, Giulio Bellochio, Annalisa De Bernardin, Laura Gilberti i Vega Sartor. Tworzyli pod okiem mistrza Vico Calabro, założyciela szkoły fresku Frescopolis.

W sobotę dołączył do nich Sylwester Piędziejewski z warszawskiej ASP, który wygłosił wykład na temat fresku. Dodał też na ścianie rektoratu WSZiA ostatni fragment malowidła, które treścią nawiązuje m.in. do historii Zamościa i włoskiej Padwy.

W symbolicznym odsłonięciu brali udział m.in. prezydent Zamościa Marcin Zamoyski i Jadwiga Machulewska - dyrektor wydziału kultury, a także Jan Andreasik - rektor WSZiA oraz Andrzej Łygas - kanclerz uczelni.