««  « Czerwiec 2018 »  »»

Zeolity – co z tego będzie?

2013-10-22 · Roztocze Online

Dzisiaj odbyło się seminarium naukowe na temat zeolitów. Projekt, którego liderem jest Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji, jest jeszcze w powijakach. Partnerzy, tj.: Politechnika Lubelska, Politechnika Lwowska i Instytut Agrofizyki PAN w Lubinie, albo dopiero planują rozpoczęcie badań, albo przeprowadzili zaledwie przygotowania.

Chociaż rola studentów w projekcie jest niewielka, to jak zapewnia dr hab. inż. Wojciech Franus, kierownik katedry budownictwa WSZiA, szef projektu i prawdziwy znawca zeolitów, ten grant na badania innowacyjnych zastosowań zeolitów ma kapitalne znaczenie, bo rzeczywiście wiąże naukę z gospodarką. Powstaną przy okazji realizacji projektu prace doktorskie, jednak celem głównym jest komercjalizacja, czyli sformalizowane wprowadzenie do masowego użycia badań naukowych prowadzonych, między innymi w laboratorium przy ul. Sienkiewicza w Zamościu. Badania będą dotyczyły zastosowania naturalnych zeolitów i ich powszechnego zastosowania w przemyśle i rolnictwie.

Mówił o tym dr Bogusław Klimczuk, odpowiedzialny w projekcie za klaster uczestników projektu i firm, w których mają być realizowane badania potwierdzające szczególne właściwości tego minerału w skali przemysłowej, np. w budownictwie czy rolnictwie. W klastrze znalazły się również zamojskie firmy. Natomiast ponadnarodowy charakter projektu, tj. partnerstwo Politechniki Lwowskiej, zapewnia łatwy dostęp do naturalnego zeolitu, jednej z jego odmian, ze złoża zalegającego na ukraińskim Zakarpaciu.

Czym więc są te zeolity? Dr hab. inż. Wojciech Franus, dość obrazowo, porównuje je do gąbki, która jest w stanie wchłonąć z powodu swojej porowatej struktury różne substancje, a potem je oddać. Wyprodukowane sztucznie zeolity, np. z przechwyconych w elektrowniach pyłów, dodawane są obecnie w procesie produkcji np. do cementu, płyt gipsowo-kartonowych, proszków do prania albo pasz dla zwierząt. Wykorzystanie naturalnych zeolitów znacznie obniży koszty produkcji np. mieszanek betonowych, spienionego asfaltu czy suplementów paszowych dla zwierząt. Celem projektu jest, jak można przeczytać na stronie internetowej WSZiA: „kompleksowe przygotowanie rozwiązań organizacyjnych i technologicznych wykorzystujących ukraińskie tufy zeolitowe”.

Sama idea zastosowanie zeolitów nie jest nowa, nowe jest zastosowanie naturalnie występujących w przyrodzie form tego minerału i co najważniejsze, doprowadzanie – co zakłada projekt – do przemysłowego wykorzystania ukraińskich złóż zeolitów.

Projekt będzie realizowanych do połowy 2015 roku. Wartość ponad 3,5 mln zł, w tym dofinansowanie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.