««  « Kwiecień 2018 »  »»

Potencjał drzemiący we wrzących kamieniach

2013-11-06 · Tygodnik Zamojski

- Nazwa zeolit pochodzi z języka greckiego (dzeo - wrzeć, kipieć i lithos -kamień, skała) - wyjaśniał dr hab. inż. Wojciech Franus podczas seminarium zorganizowanego 22 października br. przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych". Grupę minerałów zeolitowych odkrył w połowie XVIII wieku Axel Frederic von Cronstedt, szwedzki chemik i mineralog. Prof. Wojciech Franus w swoim referacie pokazał tufy zeolitowe jako minerały o ogromnym potencjale, z którego korzystamy w przeróżnych dziedzinach codziennego życia.

Właściwości jonowymienne zeolitów wykorzystywane są w produkcji detergentów, do zmiękczania wody, do usuwania jonów metali ciężkich z wody pitnej oraz ze ścieków. Ze względu na właściwości pochłaniania wilgoci minerały stosowane są w postaci środka osuszającego przy produkcji okien. Miłośnicy czworonogów spotkają się z zeolitami, kupując żwirki filtracyjne do kuwety dla kotów oraz suplementy diety i pasze dla zwierząt. Tufy stosowane są w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i w medycynie (m.in. jako czynniki antybakteryjne, środki odkażające, kontrast w rezonansie magnetycznym czy też przy leczeniu cukrzycy).

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji (lider projektu) i jej partnerzy Politechnika Lubelska, Politechnika Lwowska i Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, w swoich badaniach w ramach projektu będą koncentrować się na możliwościach wykorzystania tufów zeolitowych w przemyśle budowlanym, ochronie środowiska oraz rolnictwie (m.in. jako substytuty cementu, dodatki do produkcji nawierzchni asfaltowych, do poprawy jakości gleb).

Rektor WSZiA dr inż. Jan Andreasik podczas seminarium zwróci! uwagę na aspekt gospodarczy projektu. - To przedsięwzięcie, które łączy naukę z gospodarką. Naszym celem jest aktywizacja współpracy jednostek naukowo-badawczych i przedsiębiorstw w polsko-ukraińskim obszarze trans-granicznym - mówił rektor, otwierając seminarium.

Projekt zakłada przemysłowe wykorzystanie bogatych złóż zeolitów występujących na ukraińskim Zakarpaciu. Dr Bogusław Klimczuk omówił w swoim wystąpieniu zasady utworzenia transgranicznego klastra technologii zeolitowych, który będzie skupiał firmy wykorzystujące te szczególne minerały w budownictwie czy rolnictwie. - Działania projektowe mają charakter ściśle gospodarczy, a współpraca uczelni z przedsiębiorstwami stworzy nową wartość w sferze rozwoju gospodarczego i przyczyni się do promocji naszego regionu - mówił prelegent.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele wszystkich partnerów realizujących projekt. Ogólną koncepcję projektu omówił kanclerz WSZiA Andrzej Łygas. Referaty na temat różnych aspektów wykorzystania tufów zeolitowych w rolnictwie i ochronie środowiska przedstawiły panie: Karolina Kędziora, Justyna Piasek, Anna Ambrożewicz-Nita i Justyna Szerement z Instytutu Agrofizyki PAN. O wykorzystaniu tufów zeolitowych jako składnika lekkich suchych mieszanek uszczelniających mówił Volodymyr Terlyha z Politechniki Lwowskiej.

Kolejne seminarium w ramach projektu odbędzie się 22 listopada br. w Politechnice Lubelskiej.

Katarzyna Kimak