««  « Lipiec 2018 »  »»

Inne spojrzenie na pacjenta

2013-11-16 · Roztocze Online

W piątek odbyła się cykliczna konferencja Katedry Fizjoterapii WSZiA.

- Obrady koncentrowały się wokół problematyki związanej z wielochorobowością w rehabilitacji, rehabilitacji kardiologicznej oraz nowemu spojrzeniu na definicję niepełnosprawności – informuje dr Rafał Sapuła, szef komitetu organizacyjnego i jednocześnie ordynator Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji WSZiA.

Wygłoszonych zostało ponad 60 wystąpień i referatów. Do Zamościa zjechali znani polscy specjaliści, w tym przewodniczący komitetu naukowego, prof. dr hab. Andrzej Kwolek. Znaczący udział w konferencji miło zamojskie środowisko fizykoterapeutów oraz studenci. Referaty i wystąpienia dotyczyły wielu aspektów ważnych w rehabilitacji a wynikających np. z wykonywanych zawodów, przebytych chorób, w tym szczególnie chorób kardiologicznych, otyłości lub wieku.

To konferencja naukowa, specjalistyczna – dotycząca rehabilitacji, jednak w pewnym zakresie istotna również dla ludzie nie związanych z badaniami naukowymi. Już wykład wprowadzający prof. dra hab. Krzysztofa Marczewskiego wskazał zebranym pola możliwych odniesień badań naukowych nad fizjoterapią do rehabilitacji np. osób starszych. Przypomniał zebranym, że fizjoterapeuta musi być szczególnie wyczulony na wielochorobowość, np. pacjentów w wieku 65+, u których dużego znaczenia nabiera np. depresja.

Natomiast dr Maria Król przedstawiła nowe rozumienie niepełnosprawności, wynikające z przyjętej w Polsce, w 2012 roku, tzw. „Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych” Narodów Zjednoczonych. Jak rozumieć nową definicję niepełnosprawności? Nie jest nowa, jednak nie znają jej nawet rehabilitanci – twierdzi szefowa Stowarzyszenia Krok za krokiem. Dr Król zwróciła uwagę, że trudno rehabilitować, np. człowieka bez rąk i nóg, jednak można stworzy mu warunki do społecznego funkcjonowania. Właśnie nowa definicja wskazuje, że ograniczenia np. architektoniczne (schody), albo sprzętowe (brak syntetyzatora mowy), mogą być usunięte niskimi nakładami. To prosty sposób redukcji niepełnosprawności. Ta nowa definicja powinna również zdeterminować – zdaniem dr Król – również pracę fizjoterapeutów.

W najbliższym czasie przestawione na konferencji referaty i wystąpienia zostaną wydane w periodyku „Zamojskie studia i materiały”, seria Fizjoterapia