««  « Styczeń 2018 »  »»

Strażnik Dziedzictwa Rzeczypospolitej z WSZiA

2013-12-11 · Roztocze Online

Dr Włodzimierz Gerycz, wieloletni pracownik zamojskiej uczelni podwójnie uhonorowany.

Dr Gerycz, jak można przeczytać w uzasadnieniu, otrzymał tytuł Strażnika Dziedzictwa Rzeczypospolitej „za wkład w budowanie polsko-ukraińskiego porozumienia na rzecz ocalenia spuścizny historycznej i kulturowej i wieloletnią działalność na rzecz ochrony, rewitalizacji i popularyzacji dziedzictwa materialnego dawnej Rzeczypospolitej”. Nagroda w tej kategorii wynosi 5 tys. euro. Konkurs został ustanowiony w marcu tego roku przez marszałka senatu Bogdana Borusewicza. Ceremonia wręczenia wyróżnień odbyła się 15 listopada w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym tygodniu dr Gerycz został również nagrodzony brązowym medalem ministra kultury i dziedzictwa narodowego „Zasłużony Kulturze” Gloria Artis. Minister kultury docenił wkład dra Gerycza w budowanie polsko – ukraińskiego porozumienia na rzecz ocalenia spuścizny historycznej i kulturowej. Uroczystość wręczenia odbyła się 2 grudnia na Wawelu.

Dr Włodzimierz Gerycz od 2005 roku pracuje na stanowisku adiunkta w Katedrze Finansów i Rachunkowości WSZiA. W latach 1992-94 był prezydentem miasta Żółkiew (Ukraina), w latach 1992-2000 starostą powiatu Żółkiew, w latach 2000 – 2004 wicewojewodą obwodu lwowskiego. Obecnie jest dyrektorem Państwowego Zespołu Historyczno – Architektonicznego w Żółkwi.