««  « Kwiecień 2018 »  »»

Czy uratowałeś dzisiaj komuś życie?

2013-12-10 · Roztocze Online

Fundacja DKMS Polska we współpracy ze studentami chce walczyć z białaczką.

W Polsce, co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują na nią osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież i dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na nowe życie jest przeszczepienie komórek macierzystych od dawcy niespokrewnionego, dlatego tak ważne jest znalezienie dawcy.

W roku akademickim 2013/2014 w ramach projektu studenckiego „Dla Ciebie to 5 minut, dla Kogoś to całe życie” Fundacja DKMS zachęca studentów, aby zostali dawcami.

W środę i czwartek, 11 i 12 grudnia, w godzinach 11 – 18 w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu, Collegium Novum przy ulicy Sienkiewicza 22a będą czekali wolontariusze, którzy wyjaśnią, jak można zostać dawcą szpiku kostnego.

Na miejscu potencjalny dawca będzie musiał wypełnić kwestionariusz (konieczny dokument z numerem PESEL), a następnie poddać się procedurze pobrania wymazu z błony śluzowej wewnętrznej strony policzka. Zostanie potencjalnym dawcą to bardzo poważna decyzja podejmowana na całe życie. Za rok, dwa, pięć czy dziesięć lat, dawca może otrzymać telefon z informacją, że jest pacjent, któremu można uratować życie.

Pytania i podpowiedzi ws. dawców na stronie Fundacji DKMS.

W Polsce zarejestrowanych jest obecnie pół miliona osób – potencjalnych dawców szpiku kostnego, z czego ponad 390 tysięcy w bazie Fundacji DKMS.