««  « Lipiec 2018 »  »»

Innowacyjny nauczyciel

2013-12-18 · Tygodnik Zamojski

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu realizuje od 2011 r. projekt „Dydaktyka bliska gospodarce. Praktyki zawodowe dla nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu" Uczestnicy projektu odbywają praktyki zawodowe w Polsce i za granicą.

- Jest pan koordynatorem projektu, skierowanego do nauczycieli przedmiotów zawodowych i instruktorów praktycznej nauki zawodu. Skąd pomysł na taki temat projektu?

- Pomysł zrodził się w związku z trendami demograficznymi, które występują od kilku lat na rynku edukacyjnym. Maleje liczba uczniów, ale rośnie konkurencja między szkołami i nauczycielami. Konkurencja motywuje nauczycieli do pracy, do podnoszenia kwalifikacji, do ciągłego dokształcania się. Dobry nauczyciel przedmiotów zawodowych to nauczyciel innowacyjny, który jest na bieżąco z rozwojem technologii związanych z jego dziedziną, z przedmiotami, których uczy. Odbycie praktyk zawodowych w przedsiębiorstwach stosujących nowoczesne rozwiązania technologiczne na pewno służy powyższym celom.

- A zatem nie ma pan problemów z pozyskiwaniem uczestników projektu, z ich motywacją?

- Projekt jest realizowany od 2011 roku. W tym czasie 28-dniowe praktyki odbyło już ponad 120 nauczycieli, a docelowo w projekcie weźmie udział 180 osób. Organizację praktyk trzeba oczywiście dostosować do rytmu roku szkolnego. Nauczyciele częściej korzystają z wyjazdów podczas wakacji lub ferii, w czasie roku szkolnego wyjeżdżają instruktorzy praktycznej nauki zawodu. Nauczyciele chętnie wyjeżdżają na praktyki, zwłaszcza zagraniczne. Wracają ukierunkowani na dalszy rozwój zawodowy, zadowoleni, że mogli przyjrzeć się z bliska warunkom pracy, metodom zarządzania i rozwiązaniom technicznym stosowanym w produkcji w nowoczesnych przedsiębiorstwach.

- Jednym z celów projektu jest nawiązanie i rozwój kontaktów między placówkami kształcenia zawodowego i nowoczesnymi przedsiębiorstwami. Jakie firmy zaprosił pan do współpracy i jak się ta współpraca układa?

- Do współpracy zaprosiliśmy firmy krajowe i zagraniczne działające w branżach: technicznej, budowlanej, hotelarskiej i gastronomicznej. Do najbardziej znanych firm niemieckich należą: Kärcher AG, Bathau anhägerbau GmbH, Landhotel Gunzburg GmbH i BEMO Systems GmbH. W Polsce praktykanci wyjeżdżają m.in. do: Hotelu „Warmiński" w Olsztynie, Hotelu „Gołębiewski" w Karpaczu czy Hotelu „Czardasz" w Płocku. Wysyłamy nauczycieli do innowacyjnych przedsiębiorstw, w których stosowane są nowoczesne technologie i sposoby zarządzania. Firmy są otwarte, gotowe do dzielenia się wiedzą, a nasi nauczyciele są postrzegani przez pracodawców jako dobrzy fachowcy.

- W nowym okresie finansowania, 2014-2020 ponad połowa budżetu programów unijnych wspierających edukację ma być przeznaczona na mobilność uczniów, studentów, nauczycieli i wykładowców. Czy ma pan już jakieś pomysły na kolejne projekty?

- Kluczowe znaczenie w nowym okresie programowania będzie miało partnerstwo i tworzenie projektów o innowacyjnym charakterze. W obydwu obszarach jesteśmy bardzo dobrze przygotowani. Projekt „Dydaktyka bliska gospodarce", z uwagi na specyficzne cechy, został przedłużony do sierpnia 2014 roku. Mamy jeszcze miejsca dla potencjalnych chętnych. Partnerzy niemieccy czy krajowi zainteresowani są zarówno przyjęciem kolejnych stażystów, jak i kreowaniem nowych projektów. W najbliższym czasie przekażemy informacje o możliwości udziału uczniów i nauczycieli w nowych przedsięwzięciach. Planujemy staże dla nauczycieli, uczniów projekty badawcze i działania w sferze ekonomii społecznej. Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji ma jeszcze wiele pomysłów...

- Życzę powodzenia i dziękuję za rozmowę.