Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji
w Zamościu

ul. Akademicka 4, 22-400 Zamość
email: poczta@wszia.edu.pl    spis telefonów »
Informacja: Wykorzystanie ciasteczek na stronach w domenie wszia.edu.pl więcej »
ENG UA
Wirtualna Uczelnia WSZiA
Wirtualna Uczelnia
Portal
Portal Informa- cyjno - Edukacyjny
Poczta
Poczta
WSZiA
Lerni
Kursy Lerni
OPAC
Katalog
OPAC
WSZiA na Facebook
WSZiA
Facebook
Informator rekrutacyjny Studia podyplomowe Centrum Szkoleń i Karier Biblioteka Erasmus+ Kontakt

Uczelnia w prasie i mediach

««  « Wrzesień 2018 »  »»
PonWtoŚroCzwPiąSobNie
 12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Przejdź do dnia dzisiejszego

Czy uratowałeś dzisiaj komuś życie?

2013-12-14 · Roztocze Online

Studenci WSZiA wspierają Fundację DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych.

54 osoby zostały zarejestrowane podczas akcji „Dla Ciebie to 5 minut, dla kogoś to całe życie” 11 i 12 grudnia br. w Wyższej Szkole Zarządzania i Administracji w Zamościu. Akcją, której patronem jest Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, objęto ponad 100 uczelni wyższych z 43 miast w Polsce. W skali kraju podczas tej akcji zarejestrowano 17 233 potencjalnych dawców szpiku kostnego.

- Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli naszą akcję i chcieli dać nadzieję walczącym z białaczką – mówi student fizjoterapii Tomasz Parol, ambasador akcji w WSZiA. W uczelni zarejestrowali się przede wszystkim studenci i pracownicy szkoły. Choć nie brakowało także nieoczekiwanych gości takich chociażby jak strażacy z Zamościa. Przybyli po służbie, ale jeszcze w mundurach i czerwonym wozem strażackim. To był niecodzienny widok przed uczelnią.

W Polsce, co godzinę stawiana jest komuś diagnoza – białaczka czyli nowotwór krwi. Dla wielu chorych jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dlatego tak ważne jest, aby potencjalnych dawców było jak najwięcej.

Kto może być dawcą? Każdy człowiek pomiędzy 18 a 55 rokiem życia, który waży minimum 50 kg lub nie ma dużej nadwagi. Do rejestracji wystarczy pobrać do przebadania wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Faktycznie dawcą zostaje się dopiero wtedy, gdy posiada się takie same cechy zgodności tkankowej jak chory pacjent. Wtedy niezbędne są dodatkowe badania.

Istnieją dwa sposoby pobrania komórek macierzystych: z krwi obwodowej (w 80 proc. stosowany w Polsce) lub przez pobranie szpiku kostnego z talerza kości biodrowej.

Informacje dodatkowe na www.dkms.pl, pod nr telefonu 22 882 94 00 lub mailem fundacja@dkms.pl


TELC

partner ZUS Współpraca partnerska