««  « Lipiec 2018 »  »»

WSZiA otwiera Szkoły Akademickie

2014-01-21 · Roztocze Online

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu ma zamiar otworzyć przy swojej uczelni Szkoły Akademickie. Oferta będzie skierowana do młodzieży gimnazjalnej i licealnej.

„Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie…” stwierdził niegdyś założyciel naszego miasta, wielki hetman koronny Jan Zamoyski zapisując powyższe słowa w akcie fundacyjnym Akademii Zamojskiej. I choć dziś już Akademii nie ma, to nie można narzekać na brak szkół wyższych w Zamościu. Ostatnio wiele z tych uczelni pragnie kształcić nie tylko na poziomie wyższym, ale również zająć się edukacją dzieci i młodzieży. Oferta ta jest bardzo ciekawa, ale czy przekona rodziców, aby dali oni swoje pociechy pod akademickie strzechy na lepsze „młodzieży chowanie”?

Pomysł zakładania szkół akademickich przy zamojskich uczelniach powraca niczym bumerang. Parę lat temu Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna im. Jana Zamoyskiego w Zamościu założyła liceum. Było ono „jedno ciągowe”, przetrwało 3 lata. Dwa lata temu Andrzej Śnieżko, były dyrektor Liceum Społecznego w Zamościu, zamierzał uruchomić akademickie gimnazjum i liceum, które działałyby przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej im. Szymona Szymonowica w Zamościu. Nie udało, sprawa stanęła w martwym punkcie. Krążą jednak niepotwierdzone pogłoski, jakoby ten projekt nie zawisł na kołku. Kanclerz PWSZ Jerzy Korniluk, poproszony o komentarz, enigmatycznie odpowiada: „Dobrze się dzieje, że uczelnie wyższe wchodzą w nowe obszary działalności, nie tylko tworząc szkoły oparte na systemie oświaty, ale robiąc laboratoria, współpracując z przedsiębiorcami czy inspirując pewne działania w zakresie kultury i sportu. Pomysł szkół akademickich uważam za dobry i życzyć należy tylko sukcesów, żeby społeczeństwo z Zamościa i okolic przyjęło pozytywnie taką ofertę”.

Teraz oficjalnie Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji zamierza uruchomić tego typu placówki światowe. Jest dobrze przygotowana. Jakie będzie „młodzieży chowanie” w wykonaniu szkół akademickich?

– To będzie nowa, lepsza jakość w kształceniu gimnazjalnym i licealnym, jakość na akademickim poziomie. Chodzi o pewną ciągłość w nauczaniu młodych uzdolnionych ludzi, aby mogli oni zdobywać solidne wykształcenie – mówi dziekan Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, przyszły dyrektor, dr Janusz Skwarek. – Co będzie nas wyróżniać wśród innych szkół? Na pewno nowoczesny budynek zlokalizowany przy u. Sienkiewicza 22a z pełnym potrzebnym wyposażeniem. Posiadamy nowoczesne laboratoria chemiczne, fizyczne, informatyczne, sprzęt multimedialny. Drugą, równie istotną sprawą jest doskonale przygotowana kadra dydaktyczna, doświadczeni nauczyciele i wykładowcy akademiccy, którzy mają również duże doświadczenie pracy z dziećmi i młodzieżą. Ja sam przez 25 lat pracowałem jako dyrektor i nauczyciel w niejednej szkole. Będziemy stawiać duży nacisk na naukę języków obcych, angielski to podstawa, dodatkowo do wyboru: niemiecki lub hiszpański – wylicza dziekan Skwarek. – Zapewniamy bardzo dobre przygotowanie uczniów do egzaminu gimnazjalnego oraz egzaminu maturalnego. Ponadto, oprócz przedmiotów podstawowych, oferujemy m.in. zajęcia i przedmioty dodatkowe, zajęcia taneczne i naukę gry na instrumentach muzycznych oraz koła zainteresowań (np. astronomiczne, bo dysponujemy teleskopem). Mamy bogatszą ofertę niż ma to miejsce w szkołach publicznych, bo chcemy kształcić i wychowywać w sposób ponadprzeciętny. Co ważne, nasze szkoły będą miały czesne niższe niż w innych niepublicznych placówkach w naszym mieście, będzie ono znacznie niższe niż 400 zł. – podkreśla dziekan Skwarek.

– Szkoły Akademickie będą miały status szkół niepublicznych z ustawowymi uprawnieniami szkół publicznych. Władze WSZiA złożyły już odpowiednie dokumenty do naszego Wydziału Edukacji i Sportu oraz do Kuratorium Oświaty w Lublinie. W tej chwili czekamy już tylko na decyzję kuratora o nadanie uprawnień szkoły publicznej. Myślę, że powinna ona nadejść w przeciągu najbliższych kilkunastu dni – informuje Jerzy Michalski, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta Zamość.

Gdy to się uda, szkoły akademickie przy WSZiA w Zamościu mają ruszyć już od września, w nowym roku szkolnym 2014/2015. Liceum akademickie ma być profilowane. Planowane są dwie klasy: technologie internetowe oraz medycyna i farmacja.