««  « Styczeń 2018 »  »»

Tufy zeolitowe dla rolnictwa

2014-03-04 · Kronika Tygodnia

- Projekt, który wspólnie realizujemy, ma ukryty cel. Jest nim „skok na unijną kasę" -mówił prof. dr hab. Grzegorz Józefaciuk z Instytutu Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie, otwierając seminarium zorganizowane 28 lutego br. w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych".

Projekt realizowany jest w ramach Programu Polska - Białoruś - Ukraina przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu wraz z partnerami: Politechniką Lwowską, Politechniką Lubelską oraz Instytutem Agrofizyki im Bogdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

Tematem przewodnim seminarium było zastosowanie tufów zeolitowych w rolnictwie. Ogólne założenia projektu oraz jego budżet (880 tys. euro) omówił na wstępie kierownik projektu, mgr inż. Andrzej Łygas z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednym z założeń przedsięwzięcia jest stworzenie transgranicznego klastra technologii zeolitowych, którego zadaniem będzie organizacja sieci współpracy i transfer technologii pomiędzy instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami w regionie transgranicznym. Temu właśnie zagadnieniu poświęcony był referat Natalii Golonki z Instytutu Agrofizyki PAN. - Przedsiębiorcy, wchodząc do klastra, nie ponoszą żadnych kosztów, a wiele mogą zyskać - mówiła prelegentka, zachęcając obecnych na seminarium przedstawicieli firm rolniczych do podpisywania deklaracji uczestnictwa w klastrze. Niższe koszty działalności firm, większa sprawność działania, wzrost siły przetargowej na rynku to tylko niektóre z korzyści wynikających ze wspólnego działania. Istotny jest również fakt, że w ramach funkcjonowania klastra można będzie korzystać ze środków unijnych w nowym okresie finansowania 2014-2020, na który łącznie przeznaczono 44,2 mld euro.

„Gwiazdę" projektu, czyli tuf zeolitowy, zaprezentował w swoim wystąpieniu dr hab. inż. Wojciech Franus z Politechniki Lubelskiej, specjalista ds. badań i analiz w projekcie. - Chciałbym przekonać Państwa o tym, jaki potencjał drzemie w tych niepozornie wyglądających skałach - mówił prof. Franus, opisując szerokie możliwości zastosowania tufów - od przemysłu kosmetycznego przez medycynę, po branżę budowlaną, ochronę środowiska i rolnictwo.

W jaki sposób tufy zeolitowe mogą pomagać rolnikom? O tym w swoim referacie mówił prof. dr hab. Grzegorz Józefaciuk, z-ca dyrektora ds. naukowych Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie.

Zeolity mogą być wykorzystywane m.in. przy magazynowaniu zboża (jako pochłaniacz wilgoci), do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych, do polepszenia jakości wody przy hodowli ryb, jako dodatek do ściółki (ze względu na właściwości pochłaniania odorów i sorpcję toksyn). Poprzez zdolność zatrzymywania wody w swoich strukturach, tufy przeciwdziałają suszy, a jako siedlisko dla mikroorganizmów znacząco poprawiają jakość gleb i warunki rozwoju roślin. Ważne jest to, że jako minerał w 100 % naturalny, zeolit pozostaje w glebie i trwale poprawia jej właściwości - podkreślił prelegent.

W seminarium wzięli udział przedstawiciele firm rolniczych z Polski i Ukrainy. Politechnikę Lwowską reprezentowali: prof. dr hab. Khrystyna Sobol, specjalista ds. badań i analiz oraz dr Volodymyr Terlyha, odpowiedzialny za organizację i funkcjonowanie klastra po stronie ukraińskiej.

Katarzyna Kimak