««  « Styczeń 2018 »  »»

Ostatnia szansa na studia pomostowe

2014-03-04 · Kronika Tygodnia

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu otrzymała 100 miejsc na bezpłatne studia pomostowe na kierunku pielęgniarstwo. Rekrutacja trwa do 20 marca. Jest to ostatnia szansa na podjęcie studiów bezpłatnych na tym kierunku również dla osób, które nigdy wcześniej nie pracowały w zawodzie a teraz chcą do niego wrócić to może podjąć studia.? Osoby, które ukończyły szkołę średnią lub policealną o profilu medycznym na kierunku pielęgniarstwo. Pielęgniarki i pielęgniarze pracujący w zawodzie, osoby z powyższym wykształceniem, które nigdy nie podjęły pracy w zawodzie, osoby z powyższym wykształceniem, które nie posiadają aktualnego prawa wykonywania zawodu.

- Studia trwają 2 lub 3 semestry, w zależności od rodzaju ukończonej szkoły medycznej. Studia są więc relatywnie krótsze od studiów medycznych. Są one studiami doskonalącymi i bezpłatnymi. Zachętą do podjęcia studiów powinna być również prognoza nie tak odległego, poważnego deficytu na rynku pracy pielęgniarek i pielęgniarzy. Stąd propozycja jest bardzo atrakcyjna - zachęca rektor uczelni dr inż. Krzysztof Pancerz.

Absolwenci legitymują się dyplomem europejskim studiów I stopnia na kierunku pielęgniarstwo.

Z prognoz rynku pracy wynika, że w 2020 roku zabraknie w Polsce 60 tysięcy pielęgniarek i pielęgniarzy. Deficyt wynika nie tylko z tego, że po studiach chętnie wyjeżdżają do pracy za granicę, ale także z niewielkiej, relatywnie do zapotrzebowania, liczby absolwentów kończących ten kierunek.

Małgorzata Bzówka