««  « Styczeń 2018 »  »»

Tufy zeolitowe. Seminarium promocyjne

2014-04-01 · Kronika Tygodnia

Poprzez organizację seminariów promocyjnych staramy się zachęcić do współpracy jak największą liczbę przedsiębiorców działających w branży budowlanej, rolnej czy też związanej z ochroną środowiska - mówił Andrzej Łygas z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, otwierając seminarium promujące projekt „Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych"

Projekt realizowany jest w ramach Programu Polska - Białoruś - Ukraina przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu wraz z partnerami: Politechniką Lwowską, Politechniką Lubelską oraz Instytutem Agrofizyki im. Bogdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

Seminarium, które odbyło się w ubiegły piątek, 28 marca br., było kolejnym już, jednym z 16. zaplanowanych na czas trwania projektu, czyli do końca lipca 2015 r., po stronie polskiej i ukraińskiej. Spotkanie poświęcone było możliwościom zastosowania tufów zeolitowych (minerałów występujących m.in. na ukraińskim Zakarpaciu) w inżynierii środowiska, rolnictwie oraz produkcji materiałów budowlanych.

Ogólne założenia projektu oraz jego budżet (880 tys. euro) omówił na wstępie kierownik projektu, mgr inż. Andrzej Łygas z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu. Jednym z założeń przedsięwzięcia jest stworzenie transgranicznego klastra technologii zeolitowych, którego zadaniem będzie organizacja sieci współpracy między instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami. O tym w swoim referacie mówił dr Bogusław Klimczuk odpowiedzialny za opracowanie strategii klastra. Przedsiębiorcy będą mogli nieodpłatnie korzystać z wyników badań prowadzonych przez partnerów realizujących projekt nad możliwościami zastosowania zeolitów w ich branżach. Co więcej, żywot klastra nie zakończy się wraz z projektem. Firmy, działając w stowarzyszeniu, nadal będą mogły wspólnie aplikować o środki unijne w nowym okresie finansowania 2014-2020, w którym sporo funduszy ma być przeznaczonych na przedsiębiorczość.

Lidia Bandura z Politechniki Lubelskiej (specjalista ds. technicznych w projekcie) odniosła się w swoim referacie do problemu skażenia środowiska substancjami ropopochodnymi (t.j. benzyna, oleje silnikowe i napędowe, smary). Zarówno katastrofy ekologiczne jak i wycieki lokalne mają wpływ na glebę, wodę i powietrze, a w konsekwencji na organizmy żywe. Dlatego tak bardzo istotne jest poszukiwanie nowych materiałów umożliwiających efektywne usuwanie niebezpiecznych dla środowiska substancji - mówiła prelegentka. Klinoptilolit - minerał z grupy zeolitów naturalnych może stanowić skuteczny sorbent substancji ropopochodnych.

Kolejna prezentacja dotyczyła określania cech dynamicznych i parametrów materiałowych w konstrukcjach budowlanych z dodatkiem zeolitu. Dr inż. Jacek Szulej z Politechniki Lubelskiej przedstawił wyniki pierwszego etapu badań, które wykazały spadek poziomu tłumienia drgań i wzrost sztywności konstrukcji po dodaniu zeolitu.

Ostatni referat, na temat zastosowania tufów zeolitowych w rolnictwie wygłosił prof. dr hab. Grzegorz Józefaciuk, z-ca dyrektora ds. naukowych Instytutu Agrofizyki PAN w Lublinie. Zeolity mogą być wykorzystywane m.in. do produkcji pasz i dodatków mineralnych, przy magazynowaniu zboża (pochłanianie wilgoci), do polepszenia jakości wody przy hodowli ryb, jako dodatek do ściółki (sorpcja toksyn). Zeolity, jako minerały naturalne, pozostają w glebie i trwale poprawiają jej właściwości (lepszy rozwój korzeni, lepsze kiełkowanie, większy urodzaj).

W ramach projektu, oprócz seminariów promocyjnych i naukowych, będą zorganizowane 4 konferencje międzynarodowe oraz transgraniczne targi technologii innowacyjnych.

Katarzyna Kimak