««  « Wrzesień 2018 »  »»

Ananasy, pokrzywy i ratowanie życia

2014-05-24 · Roztocze Online

Akademickie Liceum Ogólnokształcące i Zamojska Klinika Rehabilitacji postawili wczoraj na „Bezpieczne wakacje”.

„Bezpieczne wakacje” to piknik tematyczny połączony z konkursami dla uczniów gimnazjów.

- Mając na uwadze przygotowanie uczniów do bezpiecznego spędzania wakacyjnego czasu spotkanie z młodzieżą ma charakter edukacyjny – powiedział Janusz Skwarek, dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego. – W pikniku, oprócz smacznych zdrowych przekąsek, uwzględniliśmy zarówno szkolenie, jak i praktyczne sprawdzenie umiejętności – dodał dyrektor Skwarek.

Zaproszeni przez organizatorów goście prezentowali jak udzielać pierwszej pomocy. Najpierw praktyczne postępowanie w sytuacji wypadkowej pokazał Rafał Branecki, ratownik medyczny, absolwent WSZiA. Potem gimnazjaliści rywalizowali w 3-osobowych zespołach.

Jury pod przewodnictwem dr Rafała Sapuły, ordynatora Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji WSZiA, oceniło umiejętności ratownicze uczniów.

I miejsce zajął zespół uczniów z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miączynie w składzie: Agata Bura, Michał Jachorek, Maciej Wołoszyn.

II miejsce zajął zespół uczniów z Gimnazjum w Łabuniach w składzie: Jakub Burdzy, Mateusz Balicki, Mateusz Jakubczak.

III miejsce zajął zespół uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu w składzie: Klaudia Kowalska, Kamil Wodyk, Krystian Szpatuśko.

Uczestnicy pikniku zostali poczęstowani chlebem i masłem ziołowym domowej roboty. Pili także napoje: z pomarańczy, jabłek i pokrzywy. Ta ostatnia wzbudziła spore uznanie. Uczniowie, którzy odgadli nazwy egzotycznych owoców zostali nimi obdarowani. Były to pitahaya (kwitnący kaktus z Meksyku), melon, awokado, granat i mango.

Podczas pikniku dyrektor szkoły dr Janusz Skwarek wraz z synem Maciejem zorganizowali mini koncert tematycznie powiązany z imprezą. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy ananasy.