««  « Wrzesień 2018 »  »»

Gimnazjaliści rywalizowali w udzielaniu pierwszej pomocy

2014-05-23 · eZamość - Regionalny Portal Informacyjny

Piknik tematyczny p.h. "Bezpieczne wakacje" połączony z konkursem dla gimnazjalistów odbył się dziś (23 maja) w Zamościu. W konkursie uczestniczyło 10 drużyn. Najlepsi okazali się gimnazjaliści z Miączyna. Plenerową imprezę zorganizowało Akademickie Liceum Ogólnokształcące w Zamościu wraz z Zamojską Kliniką Rehabilitacji.

Gimnazjaliści rywalizowali w udzielaniu pierwszej pomocy, foto: materiał nadesłany- Mając na uwadze przygotowanie uczniów do bezpiecznego spędzania wakacyjnego czasu spotkanie z młodzieżą miało charakter edukacyjny. W pikniku, oprócz smacznych zdrowych przekąsek, uwzględniliśmy zarówno szkolenie, jak i praktyczne sprawdzenie umiejętności – informuje Janusz Skwarek, dyrektor Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu.

Gimnazjaliści rywalizowali w udzielaniu pierwszej pomocy, foto: materiał nadesłanySzkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy przeprowadził Rafał Branecki, ratownik medyczny, absolwent Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, który omówił i zademonstrował różne sytuacje wypadkowe oraz przedstawił prawidłowe zachowanie w takich sytuacjach.

Zdrowie to jak wiadomo przede wszystkim zdrowa dieta. Jej elementy zostały również zaprezentowane podczas imprezy. Uczestnicy zostali poczęstowani chlebem i masłem ziołowym domowej roboty. Pili także napoje: z pomarańczy, jabłek i pokrzywy. Ta ostatnia wzbudziła spore uznanie. Uczniowie, którzy odgadli nazwy egzotycznych owoców zostali nimi obdarowani. Były to pitahaya (kwitnący kaktus z Meksyku), melon, awokado, granat i mango.

Gimnazjaliści uczestniczyli w dwóch konkursach tematycznych, pierwszy o udzielaniu pierwszej pomocy (praktyczne postępowanie w sytuacji wypadkowej) i drugi o budowie anatomicznej człowieka (składanie na modelu elementów ciała ludzkiego).

W konkursie wzięło udział 30 uczniów, 10 zespołów z gimnazjów zarówno miasta Zamość jak i okolic. Ich umiejętności oceniało jury pod przewodnictwem dr Rafała Sapuły, ordynatora Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji WSZiA w Zamościu.

Pierwsze miejsce zajął zespół uczniów z Gimnazjum im.Jana Pawła II w Miączynie w składzie: Agata Bura, Michał Jachorek, Maciej Wołoszyn. Drugie miejsce zajął zespół uczniów z Gimnazjum w Łabuniach w składzie: Jakub Burdzy, Mateusz Balicki, Mateusz Jakubczak. Trzecie miejsce zajął zespół uczniów z Zespołu Szkół nr 3 w Zamościu w składzie: Klaudia Kowalska, Kamil Wodyk, Krystian Szpatuśko.

Gimnazjaliści rywalizowali w udzielaniu pierwszej pomocy, foto: materiał nadesłanyJak przystało na imprezę plenerową były także elementy muzyczne podczas, których dyrektor szkoły dr Janusz Skwarek wraz z synem Maciejem zorganizowali mini koncert tematycznie powiązany z imprezą. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody, a wszyscy uczestnicy dorodne ananasy.