««  « Kwiecień 2018 »  »»

Konferencja we Lwowie

2014-05-27 · Kronika Tygodnia

Projekt, który realizujemy wspólnie z polskimi partnerami jest dobrym przykładem na to, że kontakty polsko - ukraińskie mogą mieć wymiar nie tylko polityczno - gospodarczy lecz również naukowo - badawczy - mówił prof. dr hab. Zinoviy Blikharskyy, kierownik Katedry Konstrukcji Budowlanych i Mostów Politechniki Lwowskiej otwierając konferencję naukową zorganizowaną w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych".

Projekt realizowany jest od 1 lipca 2013 r. przez Wyższą Szkolę Zarządzania i Administracji w Zamościu wraz z partnerami: Politechniką Lwowską, Politechniką Lubelską oraz Instytutem Agrofizyki im. Bogdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska - Białoruś - Ukraina 2007 - 2013.

Konferencja pt. „Nowoczesne technologie zastosowania tufów zeolitowych w przemyśle" odbyła się w dniach 20-22 maja br. w Politechnice Lwowskiej w sali aktowej zarezerwowanej dla wydarzeń najwyższej rangi, takich jak np. posiedzenia senatu uczelni.

Prorektor Politechniki Lwowskiej prof. dr hab. Zoryan Pikh powitał przybyłych gości i zwrócił uwagę na gospodarczy aspekt projektu i jego znaczenie dla rozwoju współpracy transgranicznej. Cele i założenia przedsięwzięcia omówił w swoim wystąpieniu mgr inż. Andrzej Łygas z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji, pełniący funkcję kierownika projektu. Jednym z założeń projektu jest utworzenie transgranicznego klastra technologii zeolitowych, który będzie skupiał firmy wykorzystujące w swojej działalności tufy zeolitowe - minerały występujące na ukraińskim Zakarpaciu, których złoża mają według szacunków ok. 1 mld ton. Organizacja konferencji naukowych, seminariów upowszechniających czy Transgranicznych Targów Technologii Innowacyjnych to elementy realizacji kolejnego kierunku działań jakim jest aktywizacja współpracy jednostek naukowo - badawczych i przedsiębiorstw w polsko - ukraińskim obszarze transgranicznym. Referaty wygłoszone przez przedstawicieli instytucji partnerskich dotyczyły trzeciego obszaru zaplanowanych w projekcie działań czyli wspólnego opracowania innowacyjnych metod wykorzystania tufów zeolitowych w przemyśle materiałów budowlanych, ochronie środowiska i rolnictwie. W trakcie obrad zaprezentowane zostały również wyniki dotychczas przeprowadzonych badań laboratoryjnych.

W konferencji, oprócz przedstawicieli instytucji partnerskich realizujących projekt, uczestniczyli pracownicy naukowi i studenci Politechniki Lwowskiej, a także przedsiębiorcy, zajmujący się m. in. wydobyciem i sprzedażą tufów zeolitowych.

Po zakończonych obradach uczestnicy konferencji odwiedzili historyczne miejsca i najpiękniejsze zakątki Lwowa.
Katarzyna Kimak