««  « Lipiec 2018 »  »»

Informatyka w medycynie

2014-05-27 · Kronika Tygodnia

Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu realizuje aktywną współpracę naukową z innymi uczelniami i instytucjami naukowo-badawczymi Europy Środkowo-Wschodniej. Jednym z przedsięwzięć w bieżącym roku jest współorganizacja międzynarodowego seminarium "International Workshop on Biomedical Technologies" w ramach konferencji "Digital Technologies", które odbędzie się od 9 do 11 lipca 2014 r. w Zilinie na Słowacji.

Przedsięwzięcie to finansowane jest ze środków Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego. Fundusz Wyszehradzki utworzony został na mocy umowy zawartej przez państwa Grupy Wyszehradzkiej: Republikę Czeską, Republikę Węgierską, Rzeczpospolitą Polską i Republikę Słowacką celem wspierania inicjatyw międzynarodowych w zakresie promocji i rozwoju współpracy kulturalnej, edukacyjnej oraz naukowo-badawczej.
Koordynatorem realizowanego projektu jest Wydział Zarządzania i Informatyki Uniwersytetu w Zilinie (Słowacja). Partnerami w projekcie, obok Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, są Politechnika w Ostrawie (Republika Czeska), Wydział Medyczny Uniwersytetu Pawła Józefa Safarika w Koszycach (Słowacja) oraz Agencja Koordynacji Badań Stosowanych Bay Zoltan z Węgier. Organizowane seminarium ma stanowić platformę wzajemnej współpracy naukowców oraz instytucji naukowo-badawczych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz innych państw europejskich w obszarze biotechnologii medycznych. Biotechnologie medyczne to szeroki i interdyscyplinarny obszar współczesnej nauki obejmujący między innymi zagadnienia wykorzystania narzędzi komputerowych w medycynie.

Zamojska uczelnia od lat prowadzi, wspólnie z Instytutem Informatyki Biomedycznej Wyższej Szkoły Informatyki Zarządzania w Rzeszowie, prace naukowo-badawcze z zakresu komputerowych systemów wspomagania decyzji diagnostycznych w medycynie. Dynamiczny rozwój technologii komputerowych wspomaga prace nad takimi systemami. Współpraca międzynarodowa realizowana przez uczelnię zamojską umożliwia wymianę doświadczeń na arenie międzynarodowej, tak ważną w działalności naukowo-badawczej, oraz stwarza młodym naukowcom oraz studentom możliwości udziału w ciekawych przedsięwzięciach naukowych z obszaru biotechnologii.

kp