««  « Kwiecień 2018 »  »»

Klastry jako narzędzie regionalnej polityki innowacyjnej

2014-07-02 · Tygodnik Zamojski

„Koncepcja tworzenia klastrów staje się istotnym elementem polityki gospodarczej Unii Europejskiej, wpisując się w priorytety strategii ‘EUROPA 2020’. W krajach uprzemysłowionych i rozwijających się, w ramach polityki klastrowej, uruchamiane są różnorodne działania mające na celu stymulowanie rozwoju regionalnego poprzez wspieranie podmiotów gospodarczych i poprawianie ich konkurencyjności.” - mówiła Aleksandra Kahan z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji podczas seminarium zorganizowanego 27 czerwca br. w Politechnice Lubelskiej w ramach projektu „Opracowanie innowacyjnego modelu trans-granicznego wykorzystania tufów zeolitowych”.

Projekt realizowany jest od 1 lipca 2013 r. przez Wyższą Szkolę Zarządzania i Administracji w Zamościu wraz z partnerami: Politechniką Lwowską, Politechniką Lubelską oraz Instytutem Agrofizyki im. Bogdana Dobrzańskiego Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

Projekt zakłada przemysłowe wykorzystanie tufów zeolitowych - minerałów wydobywanych m.in. na Zakarpaciu na Ukrainie. Szczególne właściwości tych minerałów przedstawił podczas seminarium dr hab. inż. Wojciech Franus z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, specjalista ds. badań i analiz w projekcie. W trakcie badań laboratoryjnych koncentrujemy się na właściwościach tufów w kontekście ich wykorzystania w budownictwie, ochronie środowiska i rolnictwie, jednak te wyjątkowe minerały mają znacznie szersze zastosowanie - mówił prelegent. Każdy z nas ma z nimi kontakt w życiu codziennym. Zeolity, ze względu na swoje właściwości absorpcyjne stosowane są m.in. w produkcji okien, proszku do prania czy żwirku filtracyjnego do kocich kuwet oraz w wielu innych dziedzinach, takich jak przemysł kosmetyczny, farmaceutyczny i medycyna.

Jednym z założonych w projekcie celów jest stworzenie klastra skupiającego przedsiębiorstwa wykorzystujące w swojej działalności tufy zeolitowe. O tym, jakie korzyści wynikają z powstania takiego stowarzyszenia w skali mikro- i makroekonomicznej, mówiła Aleksandra Kahan z Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu, specjalistka ds. funkcjonowania klastra w projekcie. Uczestnictwo w klastrze daje przedsiębiorcom możliwość podejmowania wspólnych działań marketingowych i korzystania z pomocy biznesowej, co prowadzi do wzrostu produktywności i konkurencyjności na rynku. Z perspektywy gospodarki kraju i regionu, powstawanie i rozwój klastrów wpływa na tworzenie kultury innowacyjności i przedsiębiorczości w regionie, rozwój sieci produkcji, infrastruktury naukowej w regionie, powstawanie nowych podmiotów gospodarczych, a przez to tworzenie atrakcyjnego rynku pracy.

Deklaracje uczestnictwa w klastrze technologii zeolitowych podpisało już ponad 20 przedsiębiorstw, w tym firma Kruszywa Niemce S.A., która jest na Lubelszczyźnie czołowym producentem materiałów budowlanych, takich jak bloczki z betonu komórkowego do klejenia i murowania oraz różnorodne cegły silikatowe (tzw. białe materiały ścienne). Obecny na seminarium kierownik zakładu Kruszyw, Józef Macech, zaprosił uczestników spotkania do swojego przedsiębiorstwa. Po krótkim szkoleniu BHP goście zwiedzili halę produkcyjną, gdzie mogli przyjrzeć się technologii wytwarzania cegieł wapienno-piaskowych i bloków z betonu komórkowego. Oba produkty, dzięki stosowanym surowcom (piasek, wapno, woda), jak i samemu procesowi produkcji, są materiałami ekologicznymi. Podstawowe ich zastosowanie to wznoszenie ścian zewnętrznych i wewnętrznych w budynkach mieszkalnych, produkcyjnych czy użyteczności publicznej, ale doskonale sprawdzają się również podczas prac wykończeniowych lub remontowych i renowacyjnych, takich jak budowanie kominków, zabudowa wnęk, obudowa szafek łazienkowych i kuchennych.