««  « Kwiecień 2018 »  »»

Sacrofilm: O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca

2015-02-23 · eZamość - Regionalny Portal Informacyjny

Rozpoczęły się XX Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego Sacrofilm. Przegląd potrwa do 26 lutego. Widzowie obejrzą 8 filmów, którym towarzyszyć będą prelekcje filmoznawców, spotkania z twórcami oraz wykłady, wystawa fotografii, prezentacja książki i festiwali religijnych "Popoli e Religioni" z Terni ( Włochy) i "Kino i pojednanie" z La Salette (Francja). Myślą przewodnią tegorocznego Sacrofilmu jest hasło "O wojnie i pokoju w spotkaniach w drodze do jednego Ojca".

Wprowadzenia do filmów wygłosił ks. prof. Marek Lis, foto: materiał nadesłanyProjekcje filmowe Sacrofilmu zainaugurował przedpremierowy pokaz filmu "Bóg nie umarł". To najgłośniejszy film religijny ostatnich lat, w którym student filozofii musi udowodnić profesorowi – ateiście istnienie Boga. Rozpoczyna się pasjonujący spór, który elektryzuje całą uczelnianą społeczność i sprawia, że odmienia się życie wielu osób… Wśród niedzielnych propozycji filmowych znalazł się także tytuł z klasyki – "La strada" Federico Fellinego. Po sześćdziesięciu latach od premiery, ten obsypany potężną ilością nagród i honorów film, nadal urzeka poruszającą historią Gelsominy i Zampano. Wprowadzenia do filmów wygłosił ks. prof. Marek Lis.

Spotkanie z reżyserem Tomaszem Kycią, foto: materiał nadesłanyW problematykę wojny i pokoju wyraźnie wpisuje się prezentowany w niedzielę dokument ”Cicho pod prąd”, opowiadający o pielgrzymce młodych ludzi z NRD, członków ekumenicznej „Akcji Znaku Pokuty" do Oświęcimia w roku 1965. Wyprawa rowerowa do Polski staje się gestem skruchy i pojednania, który zmieni zarówno ich, jak i polskich gospodarzy. Po projekcji filmu odbyło się spotkanie z reżyserem Tomaszem Kycią.

Otwarcie wystawy fotografii Stanisława Orłowskiego zatytułowanej Sacrum, foto: materiał nadesłanyXX Międzynarodowym Dniom Filmu Religijnego towarzyszy wystawa fotografii Stanisława Orłowskiego zatytułowana „Sacrum”. Prezentuje ona czarno-białe fotografie związane tematycznie z kultem, ale pomyślanym dość szeroko. W zestawie znajdziemy zdjęcia m.in. wnętrza i fragmenty świątyń, procesję Bożego Ciała, ale także kapliczki, figury i krzyże przydrożne, dewocjonalia itp. Fotografie Stanisława Orłowskiego można oglądać w Galerii „Stylowy” do 26 marca.

Poniżej program Sacrofilmu na kolejne dni:

23.02.2015 / poniedziałek
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu
14:00 O wojnie i pokoju w judaizmie. Wykład - rabin dr Joel Chaim Nowicki – Gmina Wyznaniowa Żydowska w Warszawie
Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu
19:00 Projekcja filmu Omar, reż. Hany Abu-Assad. Wprowadzenie w problematykę filmu oraz rozmowa po projekcji – ks. prof. Marek Lis

24.02.2015 / wtorek
Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w Zamościu
14:00 O wojnie i pokoju w islamie. Wykład - Yasin Ozbek - prezes Fundacji Dunaj Instytut Dialogu w Warszawie
Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu
10:00 Projekcja filmu Lewiatan, reż. Andriej Zwiagincew. Wprowadzenie w problematykę filmu – ks. prof. Marek Lis
18:30 Prezentacja książki ks. prof. Marka Lisa Krzysztof Zanussi. Przewodnik teologiczny oraz projekcja filmu Wyspa kukurydzy, reż. George Ovashvili. Wprowadzenie w problematykę filmu oraz rozmowa po projekcji – o. dr Marek Kotyński