««  « Wrzesień 2018 »  »»

Zamość: Tufy szansą na rozwój

2015-05-21 · eZamość - Regionalny Portal Informacyjny

Wykorzystanie tufów zeolitowych do rozwoju polsko-ukraińskiego obszaru transgranicznego - to temat konferencji naukowej, która rozpocznie się dzisiaj (21 maja) w Zamościu. Organizuje ją miejscowa Wyższa Szkoła Zarządzania i Administracji w ramach projektu "Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych".

Dwudniowa konferencja rozpocznie się o godzinie 13.00 w hotelu Artis w Zamościu. To część projektu, który od 2013 roku realizuje zamojska WSZiA w partnerstwie z Politechniką Lwowską, Politechniką Lubelską oraz PAN w Lublinie.

Przedsięwzięcie ma za zadanie przygotowanie kompleksowych rozwiązań wykorzystania tufów zeolitowych, a także stworzenie sieci współpracy w postaci klastra, który umożliwiałby transgraniczny transfer technologii pomiędzy instytucjami naukowymi i przedsiębiorstwami.

Zeolity to naturalne lub syntetyczne, mikroporowate glikorzemiany przestrzenne o strukturze krystalicznej zawierającej wolne przestrzenie o wielkości kilku nm, nadające im szereg charakterystycznych właściwości. Podczas badań, realizowanych w ramach projektu, mają zostać opracowane innowacyjne metody wykorzystania tufów zeolitowych w przemyśle budowlanym, ochronie środowiska i rolnictwie. Mowa tu o produkcji nowych materiałów budowlanych o ściśle określonych parametrach technologicznych m.in.: zapraw, tynków, betonów, czy dodatków do asfaltu. Minerały mają być także wykorzystywane w rolnictwie m. in. do poprawy jakości gleb, do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych, do polepszenia jakości wody przy hodowli ryb, jako dodatek do ściółki, a także przy ochronie środowiska – do usuwania skutków zanieczyszczeń, katastrof ekologicznych lub w technologii oczyszczania ścieków.