««  « Czerwiec 2018 »  »»

Tufy zeolitowe szansą rozwoju polsko– ukraińskiego obszaru transgranicznego

2015-06-03 · Tygodnik Zamojski

Dziękuję partnerom realizującym projekt za to, że podzielili się z nami wiedzą, którą możemy wykorzystać w życiu codziennym. W czasach gdy zmiany w różnych dziedzinach naszego życia zachodzą tak dynamicznie, wiedza i nauka to wartość – mówił dr Krzysztof Grabczuk, wicemarszałek województwa lubelskiego podczas
konferencji naukowej zorganizowanej w dniach 21-22 maja 2015 r. w Hotelu Artis przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Konferencja była podsumowaniem projektu „Opracowanie innowacyjnego modelu transgranicznego wykorzystania tufów zeolitowych” realizowanego w Polsce i na Ukrainie przez Wyższą Szkołę Zarządzania i Administracji w Zamościu, Politechnikę Lubelską, Politechnikę Lwowską oraz Instytut Agrofizyki Polskiej Akademii Nauk w Lublinie.

Tufy zeolitowe to minerały o dużym potencjale, z którego korzystamy w różnych dziedzinach naszego codziennego życia. Właściwości jonowymienne zeolitów wykorzystywane są w produkcji detergentów, do zmiękczania wody, do usuwania jonów metali ciężkich z wody pitnej oraz ze ścieków. Ze względu na właściwości pochłaniania wilgoci minerały stosowane są w postaci środka osuszającego przy produkcji okien.
Miłośnicy czworonogów spotkają się z zeolitami, kupując żwirki filtracyjne do kuwety dla kotów oraz suplementy diety i pasze dla zwierząt. Tufy stosowane są również w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym i w medycynie (m.in. jako czynniki antybakteryjne, środki odkażające, kontrast w rezonansie magnetycznym czy przy leczeniu cukrzycy).

Prace badawcze i inne działania realizowane w ramach projektu skoncentrowane były na możliwościach przemysłowego wykorzystania zeolitów w rolnictwie (m.in. do poprawy jakości gleb i warunków rozwoju roślin, do produkcji pasz dla zwierząt hodowlanych, do polepszenia jakości wody przy hodowli ryb, jako dodatek do ściółki); ochronie środowiska (do usuwania skutków zanieczyszczeń, katastrof ekologicznych czy w technologii oczyszczania ścieków); produkcji materiałów budowlanych (jako substytuty cementu, do produkcji betonów, tynków renowacyjnych, zapraw budowlanych i mieszanek mineralno-asfaltowych).

Podczas konferencji przedstawiona została strategia rozwoju Transgranicznego Klastra Technologii Zeolitowych, który będzie skupiał firmy i przedsiębiorstwa wykorzystujące w swojej działalności tufy zeolitowe. Klaster będzie działał nadal po zakończeniu projektu, a jego członkowie będą mogli wspólnie aplikować o środki unijne w nowym okresie finansowania.

Tematyka kilku referatów związana była z programem Polska – Białoruś – Ukraina 2007-2013 oraz jego kontynuacją w latach 2014-2020. Omówiony został m.in. wpływ programu na rozwój obszarów transgranicznych – ukierunkowanie uwagi państw członkowskich UE na problematykę wschodnich obszarów przygranicznych
Polski i usystematyzowanie współpracy między Polską, Białorusią i Ukrainą.
Konferencja była połączona z Transgranicznymi Targami Technologii Innowacyjnych, podczas których swoje firmy zaprezentowali przedsiębiorcy z Polski i Ukrainy, którzy złożyli deklaracje uczestnictwa w Transgranicznym Klastrze Technologii Zeolitowych. Targi odwiedziło ponad 400 osób.

Katarzyna Kimak