««  « Czerwiec 2018 »  »»

Jak być szczupłym i zdrowym?

2015-06-03 · Tygodnik Zamojski

Rozmowa z dr. Rafałem Sapułą, ordynatorem Zamojskiej Kliniki Rehabilitacji Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu.

Dlaczego warto studiować fizjoterapię?

– Fizjoterapia to niewątpliwie zawód z przyszłością. Jak pokazują dane demograficzne, społeczeństwo starzeje się, jednocześnie przybywa osób niepełnosprawnych, co powoduje zwiększone zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych fizjoterapeutów.

Jest to trend nie tylko polski, ale i europejski. Ponadto zapanowała moda na bycie zdrowym, wysportowanym, szczupłym. Nikt lepiej niż fizjoterapeuta nie pomoże takiej osobie. Jest to zawód, który daje poczucie wyjątkowej satysfakcji i prestiżu społecznego.

Gdzie pracują nasi absolwenci fizjoterapii?

– Naszych absolwentów można spotkać m.in. w szpitalach, przychodniach rehabilitacyjnych, sanatoriach,
klubach fitness, ośrodkach SPA, klubach sportowych. Wielu z nich otworzyło działalność fizjoterapeutyczną i świadczy usługi na podstawie kontraktu z NFZ. Nasi absolwenci zdobywają również stopnie naukowe doktora.  Doskonalą warsztat zawodowy, uczestnicząc w szkoleniach specjalizacyjnych.

Czy nasi absolwenci fizjoterapii mogą pracować poza granicami Polski, w innych krajach Unii Europejskiej?

– Tak, nie muszą nawet nostryfikować dyplomów. Ich kompetencje uznawane są automatycznie. Oczywiście warunkiem koniecznym jest znajomość języka obcego w stopniu komunikatywnym. Mamy wiele przykładów naszych absolwentów, którzy z powodzeniem pracują jako fizjoterapeuci w Wielkiej Brytanii, Niemczech, Włoszech, a nawet w USA. Nasza uczelnia realizuje program nauczania zgodny z wytycznymi Światowej i Europejskiej Konfederacji Fizjoterapii. Ponadto na Wydziale Fizjoterapii przykładamy dużą uwagę do nauki języków obcych. Nasi studenci wyjeżdżają na bezpłatne staże i praktyki zagraniczne. Wykładowcy uczestniczą w prestiżowych kongresach międzynarodowych i „przywożą” najnowszą wiedzę z rehabilitacji. W zeszłym roku w Zamościu organizowałem XVI Sympozjum Polskiego Towarzystwa Rehabilitacji w Zamościu, na które udało nam się zaprosić 600 osób, w tym 80 profesorów z Europy i świata. To też dobrze świadczy o poziomie rehabilitacji w Zamojskiej Klinice Rehabilitacji i poziomie nauczania w naszej Katedrze, skoro tak liczne grono przyjęło nasze zaproszenie.

Na czym polega studiowanie fizjoterapii?

– Studia można podzielić na dwie części: teoretyczną i praktyczną. Część teoretyczna to przede wszystkim wykłady. Część praktyczna to zdobywanie umiejętności z zakresu kinezyterapii, czyli leczenia ruchem, terapii manualnej, fizykoterapii, masażu. Te zajęcia odbywają się głównie w Zamojskiej Klinice Rehabilitacji WSZiA w Zamościu i SP Szpitalu Wojewódzkim im. Papieża Jana Pawła II w Zamościu.

Opr. Red.