««  « Lipiec 2018 »  »»

21. Sacrofilm przeszedł do historii

2016-02-08 · eZamość - Regionalny Portal Informacyjny

Zakończyła się 21. edycja Międzynarodowych Dni Filmu Religijnego „Sacrofilm”. W pokazach filmowych wzięło udział 979 widzów. Na kinowych ekranach Centrum Kultury Filmowej „Stylowy” w Zamościu oraz salach wykładowych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu poruszany był temat miłosierdzia w ujęciu judaizmu, chrześcijaństwa oraz islamu.

Organizatorzy Sacrofilmu co roku starają się, aby każda z trzech wielkich religii monoteistycznych miała swoich naukowych i filmowych reprezentantów. W tegorocznej edycji próbę przybliżenia zasad życia wspólnoty muzułmańskiej podjęto w filmach: „Apostoł” w reżyserii Cheyenne Carron oraz „Timbuktu” Abderrahmane Sissako, a także w wykładzie przygotowanym przez Yasina Özbeka – przedstawiciela Fundacji „Dunaj” Instytut Dialogu. Tematyka żydowska obecna była w fabularnym debiucie Michała Szczerbica pt. „Sprawiedliwy”, natomiast chrześcijańskiej wykładni miłosierdzia dotyczyły filmy: „Dureń”, „Czas niedokończony. Wiersze ks. Jana Twardowskiego”, „Bernadetta. Cud w Lourdes” oraz wystąpienie ks. dr hab. Mariana Pokrywki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Od wielu lat gościem specjalnym i jednocześnie honorowym patronem Sacrofilmu jest prof. Krzysztof Zanussi. Słuchaczom zgromadzonym w auli WSZiA, reżyser przedstawił swoje rozważania na temat miłosierdzia, jak również spotkał się z widzami w CKF Stylowy przed projekcją filmu „Spirala”. Jak zapowiedział Zanussi – to film pokazujący rozdzierającą pustkę, która powstaje w świecie pozbawionym nadziei, światła, transcendencji, nieśmiertelności, życia wiecznego i tych wszystkich elementów, które tak głęboko wrośnięte są w naszą chrześcijańską tradycję.

Spotkania filmowe Sacrofilmu nie kończą się w momencie pojawienia się ostatnich napisów na ekranie. Widzowie zostają w sali kinowej, aby uczestniczyć w dyskusji, wymianie poglądów czy refleksji na temat obejrzanego filmu. W rozwiazywaniu zawiłości dużego ekranu pomagają publiczności twórcy, filmoznawcy oraz zaproszeni goście. W tegorocznym Sacrofilmie byli to ks. prof. Marek Lis i Piotr Kotowski oraz debiutujący reżyser – Marcin Dudziak, autor filmu „Wołanie”. Sacrofilm łączy religie ale również dziedziny sztuki. Inaugurację Sacrofilmu uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod dyrekcją Tadeusza Wicherka połączony z projekcją filmu „Ostatnia droga” i prezentacją fotocastów przygotowanych we współpracy z Zamojskim Towarzystwem Fotograficznym i Zamojską Grupą Fotograficzną. Muzykę do filmu skomponował obecny na koncercie Marcin Gumiela.

Międzynarodowe Dni Filmu Religijnego to wydarzenie, które wykracza poza granice Polski. Przegląd obecny jest w programach dwóch europejskich festiwali: „Popoli e religioni” w Terni (Włochy) oraz „Kino i pojednanie” w La Salette (Francja). Co roku w Sacrofilmie biorą udział przedstawiciele partnerskich przeglądów. W tegorocznej edycji Zamość odwiedzili: Arnaldo Casali, Martina Stella oraz Piotr Rak. Kolejny Sacrofilm już za rok.

Źródło: http://ezamosc.pl